Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

SAK:n Eloranta ärähtää: "Valtakunnansovittelija ajaa työnantajapuolen agendaa"

Neuvottelujen katkeamisen vuoksi hallitus vie nyt eteenpäin lakiin kirjattua vientimallia.
Neuvottelujen katkeamisen vuoksi hallitus vie nyt eteenpäin lakiin kirjattua vientimallia. MTV / AOP / TEM
Julkaistu 01.08.2024 12:43
Toimittajan kuva

Maria Nykänen

maria.nykanen@mtv.fi

SAK:n puheenjohtaja Jarkko Eloranta moittii valtakunnansovittelija Anu Sajavaaran Helsingin Sanomille antamia kommentteja.

SAK:n puheenjohtajan Jarkko Elorannan mielestä valtakunnansovittelija Anu Sajavaara asettuu työnantajan puolelle kommentoidessaan vientimallineuvotteluja Helsingin Sanomien haastattelussa.

– Kyllä tämä aika poikkeuksellista on. Tuntuu, että valtakunnansovittelija on unohtanut, että hänen pitäisi olla riippumaton toimija, joka rakentaa luottamusta osapuolten kesken, kun hän lähtee tällä tavalla yhtä järjestöä syyttämään, ja ehkä myös työnantajapuolen agendaa viemään eteenpäin, Eloranta sanoo MTV Uutisille.

Sajavaara pohti HS:n haastattelussa, olisiko työmarkkinaosapuolten kannattanut sittenkin neuvotella keskenään niin sanotusta vientimallista, eli vientivetoisesta palkkamallista, joka on yksi hallituksen keskeisiä työmarkkinahankkeita.

Sajavaara ei mainitse haastattelussa SAK:ta nimeltä, mutta käytännössä vientimallineuvottelut katkesivat juuri SAK:n vuoksi. 

Monet muut työntekijäliitot, kuten OAJ ja Tehy olisivat halunneet jatkaa neuvotteluja, mutta SAK vetäytyi, koska olisi halunnut neuvotella samalla myös muista hallituksen työmarkkinahankkeista. 

– Ehkä olisin valtakunnansovittelijana jättänyt tämän julkisen syyttelyn ja neuvomisen tekemättä, Eloranta sanoo.

Lue lisää: Vientivetoinen palkkamalli jakaa yhä mielipiteitä – "Kasvattaisi sukupuolten välisiä palkkaeroja entisestään"

"Ei näe metsää puilta"

Neuvottelujen katkeamisen vuoksi hallitus vie nyt eteenpäin lakiin kirjattua vientimallia. 

Sen tavoitteena on välttää tilanne, jossa valtakunnansovittelijan tai sovittelulautakunnan antama sovintoehdotus ylittäisi niin sanotun palkankorotusten yleisen linjan, joka muodostuu yleensä vientialojen sopimista palkankorotuksista.

– Hallitus oli joka tapauksessa viemässä eteenpäin työnantajan toivetta vientimallivetoisesta palkkamallista. Ja silloin on hyvä kysyä, mikä olisi ollut tasapuolisen ja tasaveroisen neuvottelun mahdollisuus työnantajapuolen kanssa, Eloranta sanoo.

Elorannan mukaan SAK katsoo hallituksen työmarkkinahankkeita kokonaisuutena.

– Valtakunnansovittelija ei oikein näe tässä metsää puilta. Hän unohtaa kokonaisuuden, jota hallitus on viemässä eteenpäin, Eloranta sanoo ja listaa vientimallin lisäksi muun muassa hallituksen lakkolakien ja paikallisen sopimisen muutokset työntekijän asemaa heikentävinä uudistuksina.

Vientivetoista palkkamallia koskevassa laissa säädettäisiin valtakunnansovittelijan velvollisuudesta toimia "kansantalouden ja muun yleisen edun turvaamiseksi siten, että palkanmuodostus toimii mahdollisimman hyvin eikä työmarkkinoiden toimivuus vaarannu". Laki on tarkoitus viedä eduskuntaan syyskuussa. 

Lisää aiheesta:

Kokoomuksen Marttinen: Oppositio pelotteli suomalaisia turhaanEikö Suomessa osata enää sopia kiistoja? Liitot penäävät sovintojärjestelmän uudistamistaOAJ:n Murto palkankorotuksista MTV:lle: Puhdas vientimalli ei ole vaihtoehto"STTK:n Antti Palola vetoaa pääministeri Petteri Orpoon: keskusjärjestöviisikko koolleMaanantaina alkavat lakot toteutumassa – Orpolta oljenkorsi tilanteen ratkaisemiseksiTyömarkkinatilanne kärjistyy – asiantuntijat peräänkuuluttavat malttia
PolitiikkaSAKKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Politiikka
  • Eilen21:24
    EU

    EU:n ympäristöministerien venähtänyt kokous päätyi kompromissiin

  • Eilen19:15
    Israelin ja Hamasin sota

    Kommentti: Sota ei tietenkään lopu, vaikka Suomi tunnustaisi Palestiinan

  • Eilen18:45
    Tulevaisuus

    Valtiovalta katsoi kristallipalloon: Pahin skenaario uhkaisi Suomen itsenäisyyttä – mahdollisuus myös globaaliin onneen

  • Eilen17:06
    Petteri Orpo

    Pääministeri Orpo ei osaa sanoa, miksi hänen kansliansa salaa asiakirjoja

  • Eilen17:00
    Eduskunta

    Oppositio hiillosti hallitusta Palestiina-kysymyksellä – "Minua hävettää Suomen puolesta"