Hajut tarttuvat helposti jääkaapin pintoihin ja siksi sitä tulisikin puhdistaa säännöllisin väliajoin. Hyvän puhdistuksen lisäksi pinttynyttä tuoksua voi irrottaa sanomalehden avulla.
Ruokien säilyttämisessä hygienia on tärkeä ja jääkaappi kannattaakin puhdistaa säännöllisesti. Tavallinen yleispuhdistusaine riittää yleensä hyvin, eikä turhan kovia myrkkyjä kannata tuoda kaapistoon. Jos tuoksut eivät hälvene peruspesulla, voit kokeilla toimivaa sanomalehti-niksiä.
Kostea sanomalehti imee tehokkaasti ikäviä tuoksuja itseensä, joten jätä lehti jääkaappiin hetkiseksi. Muista jatkossa siivota jääkaappi noin kerran viikossa, niin pahat tuoksut pysyvät poissa.
(MTV3)
Mainos
Mainos
Uusimmat
-
18:52
Haavisto porskuttaa eteenpäin ja vakuuttaa tarttuvansa ulkoministeriön työilmapiiriin ja sisäisen tiedotuksen pulmiin: "Meillä on paljon petrattavaa"
-
18:49
Teollisuusliiton ja Teknologiateollisuuden neuvottelut edelleen umpisolmussa – Aalto: "Jos kolmen päivän lakko ei tuo riittävää painetta neuvottelupöytään, arvioimme, että mitä sitten"
-
18:44
Ähtäri Zoo sai uuden tulokkaan Saksasta – nyt eläinpuistossa seurataan jännittyneinä, roihahtaako lumileopardien välille vuosisadan rakkaustarina: "Kovasti toivotaan, että kemiat natsaa"
-
18:33
Levottomuuksien runtelema Irak kutsui länsimaiden suurlähettiläitä puhutteluun – syyttää muun muassa Kanadaa maan sisäisiin asioihin puuttumisesta
-
18:21
Voiko Venäjä menettää myös F1-kisansa? GP-järjestäjät vetoavat sopimukseensa ja Wadan mainitsemaan esteeseen
-
18:18
Alakoulun oppilaat löysivät ruumiin kesken koulupäivän Turussa – IL: Oppilaan ottama kuva ruumiista leviää lasten keskuudessa
-
18:15
Pissattaako sinua useammin kylmällä ilmalla? Lääkäri varoittaa seurauksista
-
18:10
17-vuotias poika seurusteli 12-vuotiaan lapsen kanssa – sai sakot saatettuaan tytön raskaaksi
-
18:04
Kansanedustajan korvakoruvalinta hämmentää – korujen valmistamiseen käytetty äidinmaitoa
-
17:48
Salkkukierrätys selvillä – tässä ovat Sanna Marinin hallituksen ministerit: Keskustassa vaihdettiin rooleja, Paatero sai osittain vanhan tehtävänsä takaisin
-
17:30
Oletko jo testannut? Kaikkien aikojen jouluherkussa yhdistyvät kaksi suosikkia, joulutorttu ja pipari!
-
17:02
HS: Puolustusvoimain ex-komentaja syyteharkintaan Lemmenjoki-harjoituksen vuoksi
-
17:01
Ukrainan ja Venäjän presidentit kohtaavat ensi kertaa Pariisissa – miten ex-koomikko selviää tulikokeesta?
-
17:01
Esko Eerikäinen hoksasi hulvattoman yhteyden hänessä ja Antti Rinteessä!
-
16:58
Parasta vastinetta suomalaisten rahoille? Vuoden auton titteli ensimmäistä kertaa Skodalle
-
16:58
Vihreiden Ohisalo vakuuttaa luottamustaan ulkoministeri Haavistoon – ministeriryhmä jatkaa entisellä kokoonpanollaan
-
16:42
Suomi kohtaa Ruotsin jalkapallossa! Kohtaaminen lyöty juuri EM-kisojen alle
-
16:38
Vasemmistoliitto lähtee mukaan hallitukseen ja pitää ministerisalkkunsa ennallaan – Li Andersson: "Kuluneet viikot eivät ole olleet kunniaksi hallitukselle eivätkä politiikalle"
-
16:35
Kyseenalaiseen valoon joutunut Haavisto on parhaillaan vihreiden puoluevaltuuston kokouksessa – MTV Uutisten politiikan toimittaja: "Uskon, että tämä ei tähän jää"
-
16:35
Oulun hyväksikäyttövyyhtiä käsitellään hovioikeudessa – syyttäjä toivoo kaikilta työtä vastaavan ehkäisemiseksi
-
Lataa lisää