Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomalaismiehen sähkötupakka räjähti rajusti kasvoille – näköennuste epäselvä

Sähkötupakka on aikaisemmin aiheuttanut onnettomuuksia muun muassa Yhdysvalloissa. Kuvituskuva.
Sähkötupakka on aikaisemmin aiheuttanut onnettomuuksia muun muassa Yhdysvalloissa. Kuvituskuva.AFP / Lehtikuva
Julkaistu 29.01.2016 09:07

MTV UUTISET

Nuori mies sai vakavia silmävammoja, kun kädessä ollut sähkötupakka räjähti hänen kasvoilleen.

Hyksin silmätautien klinikalla on ollut hoidettavana nuori mies, joka sai vakavia silmävammoja kädessä räjähtäneestä sähkötupakasta. 

Hyksin mukaan sähkötupakka oli räjähtänyt kasvojen lähellä, jonka seurauksena syntyi silmän sisäistä verenvuotoa, värikalvo repeytyi osittain, silmäkuopan seinämiin tuli murtumia sekä lisäksi voimakasta turvotusta silmäluomiin. Kulmakarvan lähellä sijainneesta haavasta poistettiin metallin kappaleita.

Leikkauksessa varmistui, ettei silmä ollut puhjennut. Vammat vaativat kuitenkin lähiviikkoina lisää toimenpiteitä, eikä potilaan näköennustetta voida vielä antaa. Muina vammoina potilas sai lieviä palovammoja käteensä.

Sähkötupakan räjähtäminen on harvinaista, eikä nyt räjähtäneen sähkötupakan merkki ole tiedossa. Sähkötupakoiden yleistyessä vammoja on todennäköisesti odotettavissa enemmän. 

Tapaus on ensimmäinen Hyksissä, mutta Yhdysvalloissa on raportoitu yli 25 räjähdystä. Yhdysvaltalaisten viranomaisten mukaan sähkötupakan rakenne tekee siitä erityisen räjähdysvaarallisen, jos laitteen akku menee epäkuntoon.

Myös Saksassa sähkötupakka on aiheuttanut vammoja. Tiistaina uutisoitiin saksalaismiehestä, jonka sähkötupakka oli räjähtänyt hänen kasvoilleen irrottaen useita hampaita sekä aiheuttaen vakavia kasvovammoja.

Lisää aiheesta:

Ylilääkäri ihmettelee uudenvuoden vaarallista ilmiötä – useille silmävammojaUudenvuoden ilotulitteiden aiheuttamat vammat kaksinkertaistuivat – nuorin vammautuneista viisivuotiasHurja tilanne uutenavuotena: Helsingin kaupunki järjesti virallisen ilotulituksen lapsille – katsoja sai kasvovamman!17-vuotiaan sähkötupakka räjähti kesken höyryttelyn Yhdysvalloissa – leukaluu ja hampaat menivät pirstaleiksiKuva ei herkille: Kanyylista hirvittävät seuraukset kolmevuotiaalle – "tämä ei ole hyväksyttävää"12-vuotias poika poimi raketin pään maasta – räjähti käsiin
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 06:13
    Mannerheim

    Nyt selvisi, mikä Trumpia ja Mannerheimia yhdistää ja erottaa

  • 05:56
    Media

    STT:n tilannetta puidaan tänään ministeri Ranteen johdolla – pelastukseksi väläytelty Ylen rahoitusta

  • 05:36
    Turvallisuus

    Helsingissä puhutaan tänään puolustuksesta – presidentti Stubb esiintyy turvallisuusfoorumissa

  • Eilen22:09
    Sudet

    MTV:n tiedot: Suden metsästyksen rajoituksia kevennetään

  • Eilen21:24
    EU

    EU:n ympäristöministerien venähtänyt kokous päätyi kompromissiin