S-Pankki ja Tapiola Pankki yhdistyvät

Tapiola Pankki. Helsingin Narinkkatorin konttori 30. joulukuuta 2010.
Tapiola Pankki Helsingin Narinkkatorilla.Lehtikuva
Julkaistu 06.06.2013 11:12(Päivitetty 06.06.2013 20:11)

S-Pankki ja Tapiola Pankki yhdistyvät uudeksi S-Pankiksi, joka aloittaa ensi vuonna.

S-ryhmä omistaa uudesta pankista 75 prosenttia ja LähiTapiola-ryhmä 25 prosenttia.

SOK:n pääjohtaja Kuisma Niemelä arvioi S-ryhmän tiedotteessa, että pankeilla on yhdessä paremmat toimintaedellytykset kuin erikseen, ja niiden taseet täydentävät toisiaan erittäin hyvin.

Uusi pankki aikoo tavoitella asuntoluototuksessa vain maltillista kasvua. Peruspankkipalveluissa, kulutusluotoissa, rahastoliiketoiminnassa ja varainhoidossa tavoitteena on voimakkaampi kasvu.

S-Pankki kertoi viime viikolla ostavansa sijoituspalvelutalo FIMin, johon pankkifuusion yhteydessä siirretään LähiTapiola Varainhoidon rahastoliiketoiminta.

S-ryhmä ja LähiTapiola kertovat kaavailevansa myös laajempaa strategista yhteistyötä, jonka uusia muotoja selvitetään syksyn aikana. Vakuutuksia koskeva bonusyhteistyö alkaa jo vuoden kuluttua.

Pankkien yhdistyminen vaatii vielä Finanssivalvonnan sekä Kilpailu- ja kuluttajaviraston hyväksynnät. Uuden pankin pitää myös hakea oma pankkitoimilupa.

(MTV3 - STT)

Tuoreimmat aiheesta

Talous