Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ryöstäjät veivät huomattavan rahasumman ja pahoinpitelivät väliin tulleita sivullisia – kaksi vangittu epäiltynä teosta

Lehtikuva
Julkaistu 28.09.2017 11:06

MTV UUTISET

Pohjois-Karjalan käräjäoikeus on vanginnut kaksi henkilöä todennäköisin syin epäiltynä törkeästä ryöstöstä.

Itä-Suomen poliisi sai ilmoituksen aamuyöstä viime sunnuntaina Kiteen keskustassa sijaitsevalle liikekiinteistölle. Lähistöllä asuva henkilöä oli kuullut liikkeestä ääniä yhden jälkeen yöllä, mennyt paikalle, ja havainnut, että liikettä ryöstetään.

Asukas hälytti paikalle toisen henkilön, ja parivaljakko yritti ottaa murtautujia kiiinni. Murtautujat, tai ainakin toinen heistä vastusti kiinniottoa väkivaltaisesti ja murtovarkaat pääsivät pakoon.

Henkilöt saivat tapauksessa lieviä vammoja ja heidät käytettiin tarkastuksessa sairaalassa. Teon yhteydessä käytetyn väkivallan vuoksi tapausta tutkitaan törkeänä ryöstönä, sillä ainakin toinen tekijöistä oli varustautunut jonkinlaisella lyömä- tai teräaseella, jolla hän pahoinpiteli häntä kiinniottanutta henkilöä.

Tekijät saivat liikekiinteistöstä saaliikseen huomattavan summan rahaa.

Poliisi tutki asiaa ja otti kiinni Joensuussa ja Tohmajärvellä kiinni kaksi miestä, vuonna 1967 syntyneen tohmajärveläisen sekä 1974 syntyneen joensuulaisen heti sunnuntaiaamuna.

Kotietsinnöissä poliisi on takavarikoinut rahaa, ja tutkinnassa selvitetään, onko raha peräisin liikkeestä.

Poliisi selvensi, miksei asiasta ole tiedotettu kuin vasta torstaina. Poliisi halusi varmistaa, onko teon suunnitteluun tai toteuttamiseen liittynyt useampia henkilöitä. Poliisin tutkimuksissa epäiltyjen määrä on pystytty rajaamaan kahteen vangittuun.

Lisää aiheesta:

Poliisi löysi asunnosta kauttaaltaan verisen uhrin, jolta oli viety koruja – yhden korun takaisin saamiseksi tarvittiin sairaalareissuRyöstö Mäntyharjussa – välikohtaus alkoi grilliltä, uhri pakeni miesjoukkoa maastoonKiteen ryöstö syyteharkintaan: Murtomiehet anastivat liikkeestä 10 000 euroa ja pahoinpitelivät väliin tulleita sivullisiaMies ryösti onnettomuuspaikalle auttamaan pysähtyneen naisen auton – vangittiin teostaHerkku-myymälän käsiaseella ryöstäneet naamiomiehet kiinniRyösti Siwan puukolla, kuljettaja odotti pihalla – poliisi löysi epäillyt vartissa
Rikos

Tuoreimmat aiheesta

Rikos
  • 07:31
    Väkivaltarikokset

    Helsingissä epäilty väkivaltarikos – yksi loukkaantunut

  • Eilen23:08
    Väkivalta

    Silminnäkijä STT:lle: Naamioitunut joukkio työnsi ulkomaalaisen naisen katuun Töölöntorilla, poliisi ei puuttunut asiaan

  • Eilen21:57
    Ampumatapaukset

    Haminassa mahdollisesti ammuskeltu ravintolassa

  • Eilen16:29
    Rikosepäilyt

    Nuori mies kuoli, auto ajoi päälle Heinolassa – uhri ja epäilty olivat juuri asioineet grillikioskilla

  • Eilen16:00
    Väkivaltarikokset

    Timo Vornanen valittaa tuomiostaan – kommentoi myös jatkoaan kansanedustajana