Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
mm-kiekko_kansi_bg
MM-jääkiekko
Etusivu
Videot
Otteluohjelma
Sarjataulukko
Pistepörssi

Ruotsin tähtipelaaja ärähti – suorat sanat "paskapuheista"

Filip Forsberg (tummansinisessä).
Filip Forsberg (tummansinisessä).
Julkaistu 10.05.2025 21:17
Toimittajan kuva
Jere Hultin

jere.hultin@mtv.fi

@J_Hultin

Tre Kronorin tähtipelaajat Mika Zibanejad ja Filip Forsberg kommentoivat tiukaksi äitynyttä Itävalta-ottelua värikkäin sanankääntein. 

MAINOS

Jääkiekon MM-kisat 15.–31.5.2026

Leijonien pelit, välierät ja finaali MTV3-kanavalla. MTV Katsomossa ottelut maksullisilla tilauksilla. Kaikki kisauutiset MM-jääkiekon verkkosivuilla.

Lue myös: Ruotsille täyslaidallinen – herättikö MM-kompastelu Leijonat-pelon?

Ruotsi nousi MM-altavastaajaa vastaan voittoon vain kolme minuuttia ennen loppua. Taululle kirjattiin summerin soidessa numerot 4–2.

– Se oli täydellistä. Se meni niin, kuin olimme suunnitelleet. Vähän viihdearvoa, Mika Zibanejad heitti huumorilla Aftonbladetille.

NHL:n NY Rangersia edustava hyökkääjä teki maalleen kaksi osumaa. Hän vastasi lopun 3–2-voittomaalista.

– Uskomattoman mukavaa. Tämä on vielä hienompaa, kun voitamme näin, tähti jatkoi.

Nashville Predatorsin Filip Forsberg oli tiukemmalla tuulella. Forsberg alleviivasi, että Ruotsi otti Itävallan haasteen hyvin vakavasti. Jääkiekon pikkumaa laittoi jo eilen Leijonat todella tiukille.

– Te mediassa sanoitte, että tämä olisi helppo peli. Sellaista ei tässä turnauksessa ole. He pelaavat tiukasti toisilleen, nämä ovat todella kovia pelejä. Media voi aliarvoida Itävaltaa ja puhua heistä paskaa niin paljon kuin haluaa, mutta me emme joukkueessa tee niin. Tämä oli ottelu, jossa he pelasivat maansa ja itsensä puolesta, Forsberg latasi. 

Ruotsi on pelannut nyt kaksi alkulohkon ottelua kotikisoissaan. Se jatkaa tappioitta, sillä perjantaina Slovakia taipui 5–0. Tre Kronor kohtaa seuraavaksi Suomen. Ottelu on kalenterissa maanantai-iltana. 

Lue myös: Uskomaton loppu MM-jäällä! Ruotsin NHL-sikermä pelastui

Lisää aiheesta:

Peter Forsbergilta kova väite Leijonien voitosta – Kanadan supertähdeltä täystyrmäys: "Hän keksii tekosyitä"Leijonat yllätti Ruotsin NHL-tähden – jättikehut yhdelle suomalaiselleItävallan kiekkosensaatio suli karusti – valmentaja avautuu: "Epäreilua"Ruotsille täyslaidallinen – herättikö MM-kompastelu Leijonat-pelon?Ruotsin kiekkolegenda latasi MM-kisaryhmästä täyslaidallisen – maajoukkuehyökkääjältä tyly kuitti: "Mitä helvettiä?"Tre Kronorin NHL-tähdeltä mehukas Leijonat-heitto: "Todellakin" – tyrmäys lehtien Kanada-maalailulle
MM-jääkiekkoJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

MM-jääkiekko
  • 3.10.19:27
    Naisleijonat

    Naisten jääkiekkoon merkittävä muutos

  • 27.9.16:39
    Jääkiekko

    Ruma kulissipaljastus jääkiekon MM-kisoista – entinen NHL-kasvo ehdotti Ruotsille sikamaista temppua

  • 21.8.20:56
    NHL

    MM-kisojen tähdelle jättisopimus NHL:ssä

  • 19.8.15:01
    Leijonat

    Herkkuottelu kirsikkana – näin Leijonat pelaa MM-kisoissa 2026

  • 19.8.08:43
    Jääkiekko

    Iso pomo myöntää: Jääkiekon MM-kisojen kuuma peruna pöydällä – "Todella iso aihe"