Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ruotsalaiset raivona keltapaitojen EM-avauksesta – "floppitaktiikka" tuhosi voittomahdollisuudet

3:40Tiistai 15.6. klo 6:45Ruotsi nollasi Espanjan EM-avauksessa.
Julkaistu 15.06.2021 13:58
Toimittajan kuva

Feliks Heikkinen

feliks.heikkinen@mtv.fi

feliksheikkinen

Ruotsi ja Espanja päätyivät maalittomaan tasapeliin EM-kisojen avauspelissään. Ruotsin puolustusvoittoinen taktiikka ja Alexander Isakin ottaminen pois kentältä on aiheuttanut raivoa ruotsalaismedioissa.

LUE MYÖS: Ruotsalaishyökkääjä joutui "todella alhaisen" someraivon kohteeksi – vaadittiin jopa kansalaisuuden poistamista

Laukaukset menivät ottelussa 17-4 Espanjalle. Vaikka Ruotsin saama piste paransi entistä enemmin joukkueen jatkomahdollisuuksia, ei siltikään suoritukseen oltu tyytyväisiä. 

– Ensimmäisen 40 minuutin aikana saimme kaksi rajaheittoa heidän kenttäpuoliskollaan. Se oli kaikki, koko roska. Yksi niistä johti kulmapotkuun, mutta kokonaisuudessaan olen nähnyt Ruotsin pelaavan näin huonosti vain kerran aiemmin, Sportbladetin Erik Niva kirjoitti.

Niva kertoi, että aiempi heikko kokemus Ruotsin maajoukkueesta oli avauspuoliajan jälkeinen 0-3 tappioasema Saksaa vastaan pelatussa vuoden 2014 MM-karsintaottelussa. Tuolloin Ruotsi nousi lopulta 4-4 tasatulokseen. Sen vuoksi ottelua on vaikea käyttää Nivan mielestä vertailukohtana.

LUE MYÖS: Espanjalla järkyttävä määrä syöttöjä – ruotsalaiset tyynen rauhallisina: "Brutaalin taitavia"

Espanja hallitsi Ruotsi-ottelua mielin määrin, siitä malliesimerkkinä oli syöttöjen hurja määrä sekä selkeä ylivoima pallonhallinnassa (86-14 prosentit).

– Vaikka meillä ei ollutkaan palloa, meidän olisi silti pitänyt tehdä yksi tai kaksi maalia. Alexander Isak piti siitä huolen. Jos sinulla on sellainen pelaaja, niin suoritustasolla ei ole niinkään väliä, koska sinulla on aina mahdollisuus varastaa voitto, Niva sanoi.

Ruotsi vaihtoi ottelussa loistaneen Isakin pois kentältä 69. minuutin kohdalla. Nivalta ei löytynyt ymmärrystä pelaajavaihdolle.

– En ole erityisen kiinnostunut selityksistä, että tarvitsimme puolustukseen vahvistusta tai pelaajan säästämisestä tulevia otteluita varten. Luovutimme vapaaehtoisesti voiton. Keskityimme muihin asioihin, Niva summasi.

Expressenin Noa Bachner oli samoilla linjoilla Nivan kanssa. Hän huomasi, että Ruotsi oli saanut Espanjan turhautumaan ja se n vuoksi espanjalaisluotsi Luis Enrique aloitti vaihtoruletin.

– Se oli ratkaiseva hetki. Ruotsin piti pitää oikeutensa sanoa sanansa ottelun kulusta. Janne Andersson (Ruotsin päävalmentaja) vinkkasi Robin Quaisonille ja Viktor Claessonille, vaihdoille, jotka vaikuttivat täydellisiltä. Sitten hän otti kentältä pois mahdollisuutemme voittoon. Hänellä oli numero 11 (Isakin pelinumero) selässään, Bachner kirjoitti.

Jopa espanjalaismedioissa nostettiin Isakin vaihtaminen esille. Espanjan La Ligassa Real Sociedadin paidassa peräti 17 liigaosumaa iskenyt 21-vuotias hyökkääjä oli Diario Sportin toimittaja Jordi Gil Torresin mukaan Ruotsin ainoa uhka Espanjalle.

– En ymmärrä vaihtoa. Yksijalkainen Isak olisi parempi kuin kukaan muu pelaaja Ruotsissa. Tiesimme, että pelaisitte puolustavasti, mutta pelasitte kuin olisitte Liechtenstein. Olette sitä parempia. Teillä on vaikuttavia pelaajia Englannissa ja Espanjassa, teidän ei tarvitse pelata tällaista jalkapalloa. Ette edes syöttäneet, roiskitte vain palloa pois ja peititte, Gil Torres kirjoitti.

Ruotsin EM-turnaus jatkuu perjantaina, kun sillä on vastassa yllätysvoiton Puolasta ottanut Slovakia. Espanja kohtaa puolestaan lauantaina Puolan.

Lisää aiheesta:

Aleksei Eremenko Jr. tulistui – kovaa kritiikkiä Mika Lehkosuolle: "Katastrofaalisia päätöksiä"MM-kisojen ikisuosikki Saksa romahti jo kuilun partaalle – ex-tähdet laukovat tylyä tekstiä maajoukkueesta: "Tämä on totuus, katkera totuus"Jättefiasko! Tällainen oli Ruotsin maajoukkueen katastrofin vastaanotto: "Toivoiko, että hän tulisi näkymättömäksi"Fiasko! Ruotsi vajosi todelliseen MM-katastrofiin – päävalmentajan selitykselle tyly kuittiEnglannin ja Tanskan EM-välierän ratkaisu nähtiin jo paljon ennen kohuttua rankkaria – asiantuntijalta selvä näkemys: "Käännekohta oli siinä"Ruotsin päävalmentajalle voimakasta kritiikkiä – "He olisivat lähteneet kotiin"
EM-jalkapalloJalkapalloUrheiluHuuhkajat

Tuoreimmat aiheesta

EM-jalkapallo
  • 4.9.06:29
    Susijengi

    Kommentti: Susijengin mitalisauma haihtui jo ilmaan – nyt vastaan tulee maailman paras koripalloilija

  • 11.8.13:32
    Jalkapallo

    Tähtimaalivahti paljasti EM-finaalin härskin tempun – nyt tuli tyly kuitti

  • 29.7.15:16
    Jalkapallo

    Englannin EM-sankarilta musertava ilmoitus – "Se ei tunnu todelliselta"

  • 28.7.16:50
    Jalkapallo

    Jalkapallon EM-kisoissa pamahti uusi ennätys

  • 28.7.11:14
    Jalkapallo

    Tinja-Riikka Korpelalta yllätys: Siirto Suomen kakkostasolle