Jalkapalloliigan Atlantiksen puheenjohtaja Markku Ritala uskoo seuran selviytyvän ongelmistaan. Hän sanoo olevansa tyytyväinen siihen, että viranomaiset antoivat maksuaikaa 700 000 markan rästeille vuoden 2002 loppuun.
-Muillekin velkasuorituksille saamme lisäaikaa. Neuvottelemme myös Myyrmäen stadionyhtiön kanssa uudesta käyttösopimuksesta sekä velanmaksuaikataulusta. Meillä on sinne rästejä 140 000 markkaa, mutta myös vastasaatavia.
Ritalan mukaan Atlantis on saamassa uusia sponsoreita.
-Myös osakkeiden merkintähalukkuutta on ilmennyt kiitettävästi. Arvioin, että viimeistään tammikuun lopussa voimme nostaa osakepääomamme yhdestä kolmeen miljoonaan.
Pelaajasopimuksia seuralla on 18. Ritala myöntää, että lisähankinnat koostunevat lähinnä nuorista pelaajista.
-Jos joku lähtee pois varsinkin ulkomaille, saamme rahaa, joka ei saajapuolelle ole kovin suuri, mutta meille sievoinen.
Ritalan mukaan liiga ja liitto seuraavat Atlantiksen talouden kehitystä talven mittaan, mutta mitään varsinaista määräaikaa ei ole asetettu.
-Tiedän, että meitä hiukan enemmän velkaisia liigaseuroja on neljä, mutta Jazz on se, joka Atlantiksen ohessa on mainittu julkisuudessa.
(MTV3-STT)