Kansainvälisen politiikan asiantuntija Risto E.J. Penttilä pitää idän ja lännen vankienvaihdon ajankohtaa suunnitelmallisena sekä Yhdysvaltain ja Venäjän osalta.
Venäjä ja länsimaat toteuttivat torstaina yhden suurimmista vankienvaihdoista sitten kylmän sodan. Yhdysvallat vastaanotti vaihdossa kolme vankia ja Venäjä kahdeksan.
Lue myös: Venäjä ja Yhdysvallat vaihtoivat vankeja – Biden laulatti syntymäpäivälaulua vanginvaihtopuheessaan
Valittu ajankohta vankienvaihdolle oli Penttilän mukaan Yhdysvaltain osalta selkeä: Ennen marraskuisia presidentinvaaleja demokraatit halusivat saada merkittävän ulkopoliittisen voiton.
Sen sijaan Penttilän mukaan mielenkiintoinen kysymys on se, miksi Venäjä lähti mukaan vankienvaihtoon juuri nyt, eikä vasta Yhdyvaltain presidentinvaalien jälkeen.
–Vaikuttaa siltä, että Venäjä haluaa avata keskusteluyhteyden, jotta mahdollisesti uuden presidentin kanssa voitaisiin lähteä neuvottelemaan myös Ukrainasta.
Penttilä pohtii, oliko tämä merkki myös siitä, että Venäjän presidentti Vladimir Putin haluaisi Yhdysvaltoihin jatkossakin demokraattipresidentin.
– Putinin kannalta demokraatit voi olla helpompi neuvottelukumppani kuin Trump. Demokraattien systemaattinen toiminta voi olla mieluisampi vaihtoehto kuin Trumpin täysi arvaamattomuus.

