Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
Liiga-sivujen kansikuva
Liiga
Etusivu
Joukkueet
Otteluohjelma
Pistepörssi
Sarjataulukko

Risto Dufva raivostui liigatuomareiden kohuratkaisusta – "Todella törkeää!"

1:37Risto Dufva raivostui karsintaottelun kohuratkaisusta: "Todella törkeä!"Risto Dufva raivostui karsintaottelun kohuratkaisusta: "Todella törkeä!"
Julkaistu 15.04.2025 22:01
Toimittajan kuva

Ilari Savonen

ilari.savonen@mtv.fi

ilarisavonen

Jokereiden päävalmentaja Risto Dufva kävi kuumana tiistain liigakarsintaottelun jälkeen Helsingin jäähallin uumenissa. Jokerit koki katkeran tappion, kun Pelicans oli parempi Miro Väänäsen tekemällä jatkoeräosumalla 4–3.

Raportti: Jokereille karu pettymys – Liigan karsintasarja nyt katkolla

Ottelu ratkesi kuohuttavalla tavalla, kun Pelicansin hyökkääjä Konsta Hirvonen karvasi kiekon Jokeri-puolustaja Ben Bloodilta. Jokereiden leirin mielestä Hirvonen kampitti Bloodin, joka tipahti jäähän.

Hirvonen lähti tämän jälkeen nousuun, minkä päätteeksi hän jakoi kiekon takatolpalle Miro Väänäselle. Tämä painoi pikkumustan nuottaan.

1:21Jokereilla jäi jossiteltavaa – Pelicansin Miro Väänänen ratkaisee jatkoerässäKuohuttava käänne jatkoerässä: Miro Väänänen lataa ratkaisumaalin Pelicansille

Jokereiden päävalmentaja kävi kierroksilla pelin jälkeen.

Risto Dufva

”Ylimielistä ja vajaamielistä toimintaa, ei tuollaista voi jättää viheltämättä!” Dufva huusi Helsingin vanhan jäähallin käytävällä.

Dufva purki tuntemuksiaan myös isomman toimittajajoukon edessä.

– Molemmat olisivat voineet voittaa tämän pelin. Pelicansin voitto ei ollut yhtään sen suurempi vääryys, mitä meidänkään voittomme olisi ollut. Mutta olihan tuo todella törkeä tuo Ben Bloodin kampituksen viheltämättä jättäminen. Aika isoja asioita ratkotaan tässä, Dufva totesi MTV Urheilun televisiohaastattelussa.

– Määhän voin alkaa myös vanhoilla päivillä tuomariksi. Tuon osaa kaikki, että ei vihellä mistään. En tiedä, jollain tavalla erittäin katkera tapa hävitä. Olen saanut olla pudotuspeleissä ja karsintapeleissä mukana, mutta en muista noin tylyä ratkaisua. Noh, Pelsu käytti hyväksi ja teki maalin. Ei se ollut yhtään sen suurempi vääryys kuin jos me olisimme tehneet. Tuo tapa on tyly, se aiheuttaa unettomia öitä valmentajille. Tuomarit voivat vetää kuulokkeet päälle ja sanoa vain hyvää yötä kaikille.

– Kyllä koettelee, Dufva myönsi.

Liigan tuomariedustajan mielestä tilanteessa ei ollut rikettä. Jokereiden kapteeni Valtteri Filppula oli kuullut samaa viestiä ottelun päätuomareiden suunnalta.

Jokerit on nyt selkä seinää vasten -tilanteessa karsintasarjassa, kun Pelicans on voitoissa edellä lukemin 3–1. Mikäli Pelicans voittaa torstaina Lahdessa, se pitää liigapaikkansa.

Jokerit pelasi tiistaina sarjan parhaan pelinsä. Sekään ei riittänyt. Nyt iso kysymys kääntyy siihen, että pystyykö Jokerit esiintymään yhtä vahvasti myös Lahdessa, missä Pelicans on ollut tähän mennessä selkeästi niskan päällä.

– Siinä meillä on pähkinää purtavaksi, että miten se onnistuu. Mutta kaikkemme teemme, Dufva vannoi.

Lisää aiheesta:

Valtteri Filppula paljastaa, mitä tuomarit sanoivat kohutilanteesta – todistusaineisto kertoo karua kieltäSupertähti ratkaisi SM-liigan trillerin – Sihvoselta painava varoitus tulevasta: "Meinasi pettää"Petteri Sihvonen häkeltyi Antti Pennasen härskistä tempusta – nyt Leijoniin kohdistuu kauhukuva: "Olen todella huolissani"Ville Peltonen hermostui erikoisesta tuomariratkaisusta – "Harvoin olen tuollaista nähnyt!"Lauri Marjamäen selityksiin kyllästytty jo Oulussakin – mestariluotsi täräytti pohjat lauantaina: "Käsittämätön lausunto"Petteri Sihvonen älähtää SM-liigan kyseenalaisesta jatkoerätuomiosta: "Verinen vääryys ja oikeusmurha"
LiigaLiiga-karsinnatJokeritPelicansJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Liiga
  • 19:17
    Liigaviikko

    Doug Shedden paljastaa nyt korttinsa SM-liigassa – "Sanoi, ettei voi sietää tätä"

  • 17:32
    Jääkiekko

    Jukka Rautakorpi SM-liigan kuumasta perunasta: "Vihdoinkin"

  • 16:43
    HIFK

    Sarjajumbo HIFK:lle kanadalaisvahvistus

  • 14:55
    Mestis

    SM-liiga avaamassa ovet – näin reagoi Mestis

  • 13:23
    Liigaviikko

    SM-liigan ehdotukset pöydälle: Karri Kiven jyrkistä näkemyksistä vääntöä – "Miten se auttaa?"