Korkeimman oikeuden mukaan uusnatsiyhdistys Pohjoismainen vastarintaliike (PVL) on lakkautettava. Vastaavia oikeustapauksia ei ole juuri ollut Pohjoismaissa pitkiin aikoihin, sanoo rikosoikeuden professori.
Korkein oikeus (KKO) päätti tänään, että uusnatsistinen Pohjoismainen vastarintaliike ja sen alaosastot sekä taustajärjestö Pohjoinen perinne ry on lakkautettava.
Yhdistyksen toiminta on loukannut perus- ja ihmisoikeuksia, ja siihen on liittynyt väkivaltaa.
PVL yritti oikeudessa vedota yhdistymis- ja sananvapauteen. KKO kuitenkin katsoi, että yhdistyksen toiminta oli näiden oikeuksien väärinkäyttöä, koska yhdistyksen tavoitteena oli kansanvaltaisten rakenteiden kumoaminen tai muiden perus- ja ihmisoikeuksien olennainen vähentäminen.
– Mielestäni korkein oikeus ei ole koskaan aikaisemmin todennut näin suoraan, että oikeuksiin vetoaminen on suorastaan oikeuden väärinkäyttöä tässä tilanteessa, rikosoikeuden professori Kimmo Nuotio Helsingin yliopistosta kommentoi.
Kyseessä on ennakkotapaus
Oikeus on joutunut punnitsemaan PVL:n toimintaan kuulunutta kansallissosialistista ideologiaa, rasismia ja väkivallan hyväksymistä verrattuna yhteiskunnan tärkeisiin perusoikeuksiin, järjestäytymis- ja sananvapauteen.
Kyse on Nuotion mukaan ennakkotapauksesta.
– Nyt on hyvin arvovaltaisella tasolla määritelty se, että näillä oikeuksilla ei voida perustella sitä toimintaa. Kyse on kielletystä toiminnasta, yhdistys voitiin lakkauttaa, ja silloin nämä samat perusteet koskevat muitakin yhdistyksiä.

