Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Riittävätkö hallituksen säästötoimet? Nämä kaksi asiaa ratkaisevat, sanovat asiantuntijat

2:09Asiantuntijat arvioivat hallituksen säästötoimien riittävän, jos talous alkaa kasvaaHallituksella on enää rajallisesti mahdollisuuksia vaikuttaa velkasuhteen taittumiseen, sanovat asiantuntijat
Julkaistu 04.09.2024 19:17
Toimittajan kuva

Maria Nykänen

maria.nykanen@mtv.fi

Velkasuhteen kasvun pysähtyminen riippuu nyt ennen kaikkea talouskasvusta ja hyvinvointialueiden menokehityksestä, sanovat talousasiantuntijat.

Hallituksen säästötoimet riittävät pysäyttämään velkasuhteen kasvun hallituskauden loppuun mennessä, jos talous kasvaa odotusten mukaisesti, katsovat MTV Uutisten haastattelemat talousasiantuntijat.

Hallituksen tavoitteena on pysäyttää velkasuhteen kasvu eli julkisen velan suhde bruttokansantuotteeseen vuoteen 2027 mennessä, ja pääministeri Petteri Orpo (kok.) vakuutti eilisen budjettiriihen jälkeen, että hallitus saavuttaa tavoitteensa.

Lue lisää: Hallitus sai budjettiriihen valmiiksi, tässä tulokset – asumistukiin tulossa leikkauksia

– Hallitus on tehnyt paljon velkaantumisen kasvun taittamiseksi, ja toimien pitäisi riittää, jos talouskasvu on kohtuullisen vahvaa tulevina vuosina, katsoo Laboren johtaja, Jyväskylän yliopiston taloustieteen professori Mika Maliranta.

– Jos toimet toteutuvat täysimääräisinä niin silloin ne riittävät. Mutta siihen tarvitaan suhdanteelta vetoapua, katsoo Etlan ennustepäällikkö Päivi Puonti.

Suomen talous on ennusteiden mukaan kääntymässä kasvuun ensi vuonna. Nordea kohensi tänään kuluvan vuoden talousennustetta odotettua paremman alkuvuoden talouskehityksen ansiosta.

Lue lisää: Nordea Suomen tilanteesta: Hauras

– Arvioni on, että velkasuhteen kasvu ei ihan taitu hallituskaudella mutta aika lähelle päästään, sanoo Nordean ekonomisti Juho Kostiainen.

Jo tehtyjen yhdeksän miljardin euron säästötoimien lisäksi hallituksen ei välttämättä edes kannata tehdä lisää sopeutustoimia velkatavoitteen saavuttamiseksi, koska tavoitteen saavuttaminen riippuu nyt ennen kaikkea talouskasvusta.

Uudet säästötoimet voisivat hidastaa talouskasvua.

– On vaikeaa uskoa, että lisäsopeutustoimilla pystyttäisiin korjaamaan tilannetta, jos taloudessa tapahtuu negatiivisia käänteitä. Eikä se olisi edes järkevää, Maliranta katsoo.

– Ylipäätään hallituksen mahdollisuudet vahvistaa talouskasvua ovat aika rajalliset, kosa viiveet ovat niin suuria. Järkevät toimenpiteet kasvun vahvistamiseksi alkavat näkyä seuraavan hallituksen kaudella, hän sanoo.

– Talouskasvu on se, joka velkasuhteen kasvun taittaa, jos taittaa, Kostiainen katsoo.

Puonnin mukaan ratkaisevaa on talouskasvun lisäksi se, koheneeko julkinen talous kahden miljardin euron edestä työllisyyden kasvun ansiosta, kuten hallitus on laskenut.

Lisäksi ratkaisevaa on Puonnin mukaan sote-menojen kasvun kehitys.

Hallituksen tavoitteena on, että hyvinvointialueet tehostavat toimintaansa siten, että vuosittaiset menot ovat vuonna 2027 noin 900 miljoonaa euroa vähemmän kuin ilman tehostamistoimia. 

"Sote-sektori on aika iso"

Hyvinvointialueiden rahoitus on ensi vuonna yli 26 miljardia euroa, eli yli neljäsosan valtion koko budjetista.

Asiantuntijoiden mukaan hallituksen velkatavoitteen saavuttaminen riippuukin talouskasvun isäksi hyvinvointialueiden menokehityksestä. 

Kostiaisen mukaan sote-sektoria ylipäätään tulisi karsia, sillä menojen kasvu on nopeaa.

– Sote-palveluvalikoimaa joudutaan varmasti pohtimaan jatkossakin. Vaikuttaa siltä, että talouden kantokykyyn nähden sote-sektori on aika iso. Meidän pitäisi käydä keskustelua siitä, mitä yhteiskunta maksaa, ja mitä ei maksa.

Maliranta kannattaa verotusoikeutta hyvinvointialueille, jotta niillä olisi kannusteita tehostaa toimintaansa.

Lisää aiheesta:

VM:n budjettipäällikkö MTV Uutisille: Lisäleikkauksia ei juuri nyt tarvitaVM: Velkaantumisen taittamiseksi tarvitaan lisää säästöjä ja verojen korotuksiaHallitus, luopukaa Turun tunnin junasta ja koko 4 miljardin investointiohjelmasta, vaatii Elinkeinoelämän tutkimuslaitosHallituksen taloudenpidolle kritiikkiä asiantuntijaryhmältä: "Mistä se johtuu, että on tarve ylittää menokehykset?Suuri velkataakka ei asiantuntijoiden mukaan erotu vielä kansainvälisesti – "Pelko ajautumisesta Kreikan tielle on tässä vaiheessa naurettavaa"Julkiseen talouteen tulossa yli kolmen miljardin aukko – valtiovarainministeriö arvioi hallituksen tavoitteiden silti täyttyvän 
TalousSotePolitiikkaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Talous
  • Eilen21:12
    Politiikka

    Turun tunnin junasta sopu – Orpo Turun Sanomille: "Kyllä tämä on tässä"

  • Eilen18:47
    Teboil

    Teboilin vetoomukseen tyly vastaus

  • Eilen16:58
    Teboil

    Kuljetusala huolestui: Teboilin kaatuminen tuo katveita diesel-karttaan

  • Eilen16:34
    Politiikka

    Hallitus haluaa kieltää kauppojen omien tuotemerkkien suosimisen

  • Eilen15:58
    Marimekko

    Tukkumyynti nosti Marimekon tulosta – liikevoitto kasvoi 14 prosenttia