Yli kaksi vuotta sitten kadonneen Riina Mäkisen katoamispaikan lähistöltä löydetyn veitsen mysteeri näyttäisi olevan ratkeamassa. Poliisi kertoo, että veitselle on löydetty mahdollinen omistaja.
MTV Uutiset kertoi elokuussa, että Riina Mäkisen etsinnöissä löydettiin katoamispaikan lähistöltä maahan painettu veitsi. Poliisi arvioi tuolloin, että veitsi olisi hukkunut joltain alueelta ulkoilleelta ihmiseltä.
Arvio näyttäisi pitävän paikkansa. Tutkinnanjohtaja, rikosylikonstaapeli Jussi Wahen mukaan poliisin tietoon on tullut, että alueella on hukkunut metsästysseuralta veitsi, joka sopii osin löytyneen veitsen tuntomerkkeihin.
Täyttä varmuutta veitsen omistajasta ei kuitenkaan vielä ole, sillä poliisin saamat tuntomerkit eivät ole olleet täysin tarkat.
– Meille kerrottiin, että veitsessä olisi tumma kahva. Emme ole saaneet tarkempaa tietoa väristä.
Poliisin tutkimuksissa veitsestä ei Wahen mukaan ole saatu irti taltioimiskelpoisia jälkiä. Wahen mukaan veitsi oli löydettäessä maahan painettuna ja tupessaan.

