MTV Uutiset seurasi tässä artikkelissa uutistapahtumia Pariisin olympialaisten avajaispäivän ympärillä.
20:30 Olympialaisten avajaisissa kuullaan suomalaista musisointia
Pariisin olympialaisten avajaisissa kuullaan suomalaista soittoa, kun 16-vuotias Fredrika Mikkola toimii viulistina avajaisissa esiintyvässä orkesterissa.
Pariisin konservatoriossa viulunsoittoa opiskelevalle Mikkolalle kutsu avajaisiin tuli Ylen haastattelun mukaan yllätyksenä.
– Konservatorion kautta tuli salapäreinen ilmoitus, jossa etsittiin muusikoita suureen produktioon. Ilmoittauduin mukaan ja pian tulikin tieto, että minut oli valittu Pariisin Olympialaisten avajaisiin, hän kertoo.
Ranskalaisen Radio Classiquen tietojen mukaan avajaisten orkesteria johtaisi suomalainen kapellimestari Klaus Mäkelä.
19:00 Avajaisten turvatoimet ovat mittaluokaltaan poikkeukselliset
Olympialaisten avajaisia Trocadérossa seuraava MTV:n toimittaja Ossi Karvonen kirjoittaa ensimmäisen poliisien tarkastuspisteen tulleen vastaan nopeasti, kun hän lähestyi tapahtumapaikkaa Victor Hugon aukion suunnalta.