Ranskalla on vaikeuksia muistaa Suomen lipun värit. Suomen lipun sininen ja valkoinen olivat lipsahtaneet väärin päin koristeessa, joka oli ripustettu kokouspalatsin kattoon Brysselissä.
Kauppalehden mukaan EU:ssa on tapana, että puheenjohtajamaa koristelee jäsenmaiden neuvostojen kokouspalatsin sisäpihan. Virheellinen Suomen lippu koristi Ranskan ideoimaa kymmenien metrien läpinäkyvää palloa, jota kiersivät kaikkien jäsenmaiden liput. Ranska aloitti EU:n puheenjohtajamaana heinäkuun alussa.
Ranska on luvannut Suomelle, että se yrittää ratkaista Suomen lipun värikömmähdyksen. Suomen EU-edustusto on ollut yhteydessä Ranskaan asiassa. EU-edustusto luonnehti tilannetta kiusalliseksi Ranskalle.
EU:n puheenjohtajamailla on ollut vaikeuksia lippujen kanssa aiemminkin. Esimerkiksi vuonna 2006 Itävallan kaudella Viron kolmivärisen lipun raidat olivat puheenohtajuuslogossa väärässä järjestyksessä.
(MTV3-STT)