Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ranska kommentoi mediatietoja USA:n turvallisuusviraston poliitikkovakoilusta Euroopassa: "Erittäin vakavaa jos totta"

Julkaistu 31.05.2021 12:09

MTV UUTISET - STT

Ranskan eurooppaministerin Clement Beaunen mukaan on "erittäin vakavaa", jos mediatiedot Yhdysvaltain harjoittamasta eurooppalaisten huippupoliitikkojen vakoilusta pitävät paikkansa. 

Ministerin mukaan on syytä selvittää, ovatko tanskalaiset syyllistyneet virheisiin yhteistyössään amerikkalaisten tiedusteluorganisaatioiden kanssa.

Monet eurooppalaismediat kertoivat eilen Yhdysvaltain kansallisen turvallisuusviraston NSA:n vakoilleen Tanskan sotilastiedustelun FE:n avustuksella liittolaismaiden poliitikkoja muun muassa Ranskassa, Ruotsissa ja Saksassa.

Lue myös: Mediat: USA vakoili Euroopan huippupoliitikkoja tanskalaisavulla – kohteina Saksan, Ranskan, Ruotsin ja Norjan johtoa

Ruotsin puolustusministeri vaatii Tanskalta selvitystä

Ruotsin puolustusministeri Peter Hultqvist on vaatinut Tanskalta selvitystä asiasta, samoin Norja.

Tanskan sotilastiedustelu FE ilmoitti STT:lle sähköpostitse, ettei se aio kommentoida mediatietoja vakoiluyhteistyöstä.

Venäjällä maanpaossa oleva amerikkalainen tietovuotaja Edward Snowden jakoi Twitterissä maanantain vastaisena yönä tapausta koskevia uutisjuttua ja höysti niitä niin tanskan- kuin saksankielisillä kommenteilla.

– Jospa olisi ollut joku syy tutkia asiaa vuosia sitten. Voi, miksi kukaan ei varoittanut meitä, Snowden kommentoi ironisesti tanskaksi.

Ruotsalaisen tiedusteluanalyysin emeritusprofessorin Wilhelm Agrellin mukaan tiedot amerikkalaisten vakoilutoiminnasta eivät todellisuudessa tule poliitikoille minkäänlaisena yllätyksenä.

–  Ulospäin ruotsalaisten poliitikkojen täytyy luonnollisesti olla hämmästyneitä ja tuohtuneita ja vaatia selvitystä, mutta todellisuudessa he tietävät täsmälleen, mistä on kysymys, Agrell sanoo TT:n haastattelussa.

Hänen mukaansa nyt on kyse jatkopaljastuksesta viime syksyn tiedoille, joiden mukaan Yhdysvallat oli Tanskan avustuksella vakoillut Ruotsin puolustusteollisuutta. Uudet tiedot vain osoittavat, että toiminta olikin laajempaa.

Lisää aiheesta:

NYT: Venäläisdroonit tarkkailevat Yhdysvaltain asekuljetuksia Saksassa – Kremliltä lyhyt kuittiNorja puhutteli Yhdysvaltain asiainhoitajaa vakoiluepäilyjen vuoksiTutkija olisi yllättynyt, jos Tanskan kautta ei olisi yritetty vakoilla myös suomalaispoliitikkoja – "Miksi Suomi olisi jätetty jotenkin erityistapauksena pois?"Mediat: USA vakoili Euroopan huippupoliitikkoja tanskalaisavulla – kohteina Saksan, Ranskan, Ruotsin ja Norjan johtoaRuotsalaistutkija toppuuttelee Tanskan vakoilu-uutisointia: "On todella vaikeaa arvioida, tuleeko tämä luotettavasta lähteestä vai ei"Tanskan radio: Yhdysvallat vakoili tanskalaista ja ruotsalaista puolustusteollisuutta – Tanska oli hankkimassa samaan aikaan uusia hävittäjiä
VakoiluMaailmanpolitiikkaYhdysvallatRanskaTanskaRuotsiEurooppa
Saksa
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Vakoilu
  • 29.8.20:20
    Veneet ja laivat

    Vakoilualukseksi epäilty HAV Dolphin lähti Vaasan satamasta

  • 28.8.23:12
    Vaasa

    Vakoilusta epäilty rahtialus sai Tullilta puhtaat paperit – "Meidän osaltamme asiat on taputeltu"

  • 8.7.18:26
    Turvallisuus

    Asiantuntija varoittaa älylaiteriskistä, johon haksahti Ruotsin turvallisuuspoliisikin: "Yllättävän tehokas vakoilukone"

  • 29.6.15:12
    Tiedustelupalvelut

    Venäjän vakoilujohtaja kertoo soitelleensa CIA:n pomon kanssa

  • 9.5.19:46
    Unkari

    Unkari ja Ukraina tukkanuottasilla: Karkottavat kilpaa diplomaatteja vakoilusyytösten jälkimainingeissa