Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
Urheilu
MM-Ralli-sivujen kansikuva
MM-Ralli
Etusivu
Aikataulu ja tulokset
MM-pisteet
Valmistajien MM-pisteet

MM-rallin kärkikuskista levitellään villiä huhua – suora vastaus

4:30Thierry Neuville näpäytti Sébastien Ogieria: ”Hän haluaa näyttää FIAlle”Thierry Neuville näpäytti Sébastien Ogieria: ”Hän haluaa näyttää FIAlle.”Vesa Pöppönen / AOP
Julkaistu 18.09.2024 12:19

Aki Hietavala

Hyundain WRC-tallin ympärillä on riittänyt turbulenssia viime viikkoina.

MAINOS

MM-ralli yksinoikeudella
MTV Katsomossa!

Kausi 2026 käyntiin Monte Carlossa 22. tammikuuta. 

Kaikki suorat ajolähetykset MTV Maxilla ja MTV Katsomossa kaudella 2026.

Tiimi teki ykköstähtensä Thierry Neuvillen kanssa vain vuoden jatkosopimuksen Kreikan MM-rallin alla. Lisäksi Hyundai ilmoitti viime viikolla, että se lähtee mukaan rata-autoilun WEC-sarjaan Genesis-brändinsä alla.

LUE MYÖS: Raju näkemys: MM-rallin hieno suomalaisura päättymässä – "Antaa sellaisen viestin päättäjille"

Jo aiemmin rallimaailmassa huhuttiin, että Hyundai olisi jättämässä lajin huipputasolla kauden 2025 jälkeen. Kun uutiset sekä Neuvillen sopimuksesta että WEC-panostuksesta tulivat julki, spekulaatiot kiihtyivät entisestään. Huhujen mukaan kaudesta 2025 eteenpäin Hyundain rallitoimintoja MM-sarjassa pyörittäisi yksityistiimi.

Tilanne olisi siis sama kuin M-Sportin rallitiimillä, joka pyörittää Fordin toimintaa MM-sarjassa. Vahvimmin Hyundain rallioperaatioiden jatkajaksi on ollut tyrkyllä ranskalainen PH Sport.

Villeimmissä huhuissa on myös esitetty, että Neuville ottaisi tallipäällikön roolin vastaan ensi vuoden jälkeen, joka jäisi siis kokeneen belgialaisen viimeiseksi MM-sarjan kuljettajana. MTV Urheilu uteli asiasta Neuvillelta Kreikan MM-rallissa.

– Se (tallipäällikön rooli) ei kiinnosta minua yhtään tällä hetkellä. Jossain vaiheessa, kun päätän eläköityä rallista, haluan kokeilla muita lajeja. Ehkä jotain ratapuolella. Myös Dakar-ralli voisi olla mielenkiintoista, koska se on todellinen seikkailu, Neuville kertoi.

LUE MYÖS: Raskas tunnustus Kalle Rovanperästä – Jari-Matti Latvala latasi vaatimuksen

Neuvillen mukaan Hyundain mahdollinen vetäytyminen MM-sarjasta voi olla mahdollista. Yksityistiimin avulla automerkki voisi kuitenkin pysytellä mukana.

– Kerta näin sanot, niin varmasti se voi olla mahdollista tulevaisuudessa. Sillä tavalla voisimme ehkä pitää brändin mukana MM-sarjassa. Silloin se olisi tietenkin paras mahdollinen vaihtoehto, Neuville kertoi.

– Mikä tahansa totuus sitten on, saamme varmasti kuulla siitä lisää ensi vuonna. Minä en ainakaan tällä hetkellä ole mukana missään sellaisissa keskusteluissa. Olen vain kiitollinen, että saan olla mukana ainakin vielä yhden vuoden ja ehkä sitten vielä muutaman vuoden lisää.

MM-ralliThierry NeuvilleHyundaiRalliMoottoriurheiluUrheilu

Lisää aiheesta:

Thierry Neuville tuimana – kovaa tekstiä MM-rallin jättiuutisestaThierry Neuvillelta huolestuttavaa puhetta – Hyundain tilanne hämmentääRallin MM-sarjasta huimaa vihjailua – Jari-Matti Latvala: "Olin todella yllättynyt siitä"Rallin MM-sarjan kärkimieheltä poikkeuksellinen purkaus: "Tämä todistaa, minkä verran he välittävät meistä"MM-rallissa leviää hurja huhu – tähtikuskin jatkosopimus löi lisää vettä myllyynOnko tämä todellakin Ott Tänakin uusi osoite? ”Realistisesti arvioituna hän on kallis vaihtoehto”

Tuoreimmat aiheesta

MM-ralli
  • 7.1.10:26
    Hyundai

    MM-rallitalli lähtee Suomesta

  • 26.12.202506:58
    Ralli

    MM-ralliin todellinen harvinaisuus

  • 25.12.202515:07
    Sami Pajari

    Sami Pajaria parjattiin – tätä on luvassa

  • 25.12.202508:45
    Ralli

    Haamuraja rikki? Esapekka Lapilla ja Sami Pajarilla sauma suurtekoon

  • 24.12.202516:02
    Ralli

    Nähtiinkö ratkaisu MM-rallin alhoon Suomessa? Jonne Halttunen ärähtää nykymenosta