Rakennusten seiniin tehdyt töherrykset tai graffitit ovat lisääntyneet korona-aikana, arvioi Kiinteistöliitto.
Graffitien tekeminen ilman lupaa on laitonta.
– Meille ei soiteta ja kerrota, että on tehty töhryjä, vaan kysytään, mitä voidaan tehdä niiden ehkäisemiseksi, Kiinteistöliiton päälakimies Kristel Pynnönen kertoi Viiden jälkeen -ohjelmassa, kuinka liitto saa selville tapauksia.
Pynnösen mukaan kun töherrys havaitaan, toimenpiteisiin tulisi ryhtyä heti, sillä ensimmäisen töhryn jälkeen seinään voi ilmestyä toinenkin töhry.
– Jos ryhtyy nopeasti toimiin, töhry on myös helpompi saada pois ja kustannukset. Päästään pienemmällä työmäärällä ja kustannukset ovat pienemmät, Pynnönen kertoo.
Pynnösen mukaan töhryn poistaminen voi maksaa jopa tuhansia euroja.
– Taloyhtiö, osakkaat ja asukkaat maksavat laskun, jos tekijää ei löydy. Tekijää harvoin saadaan kiinni.
Lue myös: Hylätty huvipuisto Wasalandia sai uutta elämää kymmenien graffititaiteilijoiden käsissä – katso, miltä entisaikojen huvittelupaikka näyttää nyt!
Näin töherryksiä poistetaan
Viiden jälkeen -ohjelma kävi myös tutustumassa, kuinka töherryksiä poistetaan rakennusten seinistä.