Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Raiskauksista tuomittua taksikuskia epäillään uusista seksuaalirikoksista – poliisi: Kuvasi osaa uhreista

2:25Miten toimia, jos kuljettaja ahdistelee taksissa? Toimintaohjeet hätätilanteisiinMiten toimia, jos kuljettaja ahdistelee taksissa? Toimintaohjeet hätätilanteisiin.
Julkaistu 17.02.2022 16:31

MTV UUTISET – STT

Uusia epäiltyjä uhreja on seitsemän. Helsingin poliisin mukaan tekotapa on samanlainen kuin rikoksissa, joista mies tuomittiin viime vuonna vankeuteen.

Useista raiskauksista vankeuteen tuomittua taksinkuljettajaa epäillään joukosta uusia rikoksia, Helsingin poliisi tiedotti torstaina.

Miestä epäillään muun muassa viidestä raiskauksesta, yhdestä raiskauksen yrityksestä, vapaudenriistosta ja pakottamisesta seksuaaliseen tekoon. Uusia epäiltyjä uhreja on yhteensä seitsemän.

Esitutkinnassa poliisi kävi läpi joukon aiempia selvittämättömiä tapauksia ja avasi tutkinnat uudelleen. Epäillyn jäljille päästiin rikosteknisten tutkimusten avulla, poliisi kertoo.

Rikosten epäillään tapahtuneen vuosina 2019–2021. Poliisin kuvaama tekotapa on ollut kaikissa tapauksissa samantyyppinen kuin niissä, joista mies jo käräjillä tuomittiin.

Lue myös: Lakiesitys: Sukupuoliyhteys ilman suostumusta on raiskaus – myös rangaistukset kovenevat

Poliisin mukaan mies on ottanut kyytiin yksin liikkuvia naisia muualta kuin taksitolpalta ja tarjonnut heille alkoholia tai muita päihteitä. Sitten hän on tehnyt naisille seksuaalista väkivaltaa joko autossa tai sitten asunnossa Helsingin ulkopuolella, poliisi sanoo.

Myös kuvasi osaa uhreista

Poliisin mukaan mies myös kuvasi osaa naisista salaa.

– Saimme asianomistajat tunnistettua, kun suoritimme laite-etsintöjä epäillyltä takavarikoituihin tietoteknisiin laitteisiin. Nämä tapaukset eivät edenneet syyteharkintaan, koska salakatselun syyteoikeus vanhentuu kahdessa vuodessa, sanoo tutkinnanjohtaja, rikoskomisario Jutta Antikainen poliisin tiedotteessa.

Esitutkinta on valmis, ja rikosepäilyt ovat siirtymässä syyteharkintaan.

Helsingin käräjäoikeus tuomitsi Arian Juhana Rezajin, 44, viime vuonna yli kuuden vuoden vankeuteen raiskauksista, vapaudenriistoista ja muista rikoksista. Rikokset tapahtuivat pääosin Helsingissä ja Lohjalla vuosina 2019–2021, ja nuorin uhreista oli 16-vuotias. Käräjillä mies myös tuomittiin kahdesta salakatselusta, koska hän oli oikeuden mukaan kuvannut raiskauksia.

Käräjätuomiosta on valitettu hovioikeuteen, joten tuomio ei ole lainvoimainen.

Lue myös: Häirintää Yangon kyydissä: Kuljettaja lukitsi Ainon taksiin eikä vienyt kotiin, Tiinaa ahdisteltiin ja painostettiin Snapchat-kaveruuteen

Lisää aiheesta:

Mika Moringin seksuaali- ja väkivaltarikossyytteiden käsittely alkaa Helsingin hovioikeudessaHelsingin taksiraiskaajan tuomio koveni hovioikeudessa – mies saalisti päihtyneitä yksin liikkuvia naisia, nuorin uhri oli vasta 16-vuotias tyttöLukuisista seksuaali- ja väkivaltarikoksista tuomitun Mika Moringin raiskaussyytteitä käsitellään Kanta-HämeessäPäihtyneitä naisia raiskannut taksinkuljettaja sai tuomionsa – nuorin uhri 16-vuotias Yksinäisiä naisia kyytiin ottaneelle taksikuskille syytteet: Muun muassa useita raiskauksia ja vapaudenriistojaMies tutustui tyttöihin Snapchatissa ja haki heidät kotiinsa tai autiotaloihin seksuaalisesti hyväksikäytettäväksi – 5,5 vuotta vankeutta 
SeksuaalirikoksetTaksitRaiskausHelsinkiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Seksuaalirikokset
  • ke16:25
    Anneli Auer

    Auer-käräjät: Lapset kuvailevat isän veren keräämistä purkkiin ja kilpien rakentamista murhaa varten– MTV seurasi

  • ti15:09
    Anneli Auer

    Auer-puolustus: Muutamassa kuukaudessa empaattisesta isosiskosta tuli narsistinen paholainen – MTV seurasi

  • ti12:32
    Ravit

    Seksuaalirikoksesta tuomittu Hannu Korpi määrättiin kilpailukieltoon

  • 24.10.05:24
    Anneli Auer

    Auerin puolustuksen uusista todisteista paljastus: "Jotain on tapahtunut syksyllä 2010"

  • 23.10.15:35
    Anneli Auer

    Auer-oikeudenkäynnissä yllätyspäätös