Raimo Helminen ei ollut juttutuulella SM-liigan neljännen finaaliottelun jälkeen Lappeenrannassa.
Raportti ja seuranta: KalPa nollasi SaiPan totaalisesti SM-liigan finaaliottelussa, Kasper Simontaival isona nimenä – näin ottelu eteni
Kommentti: SM-liigan finaaleissa hämmästyttävä piirre
SaiPa koki tappion, kun KalPa oli parempi maalein 2–0. Tämä tiesi sitä, että finaalisarja on perjantaina katkolla KalPalle, joka on nyt voitoissa 3–1 edellä.
SaiPan päävalmentaja Raimo Helminen teki varsin dramaattisen tempun keskiviikon ottelun jälkeisessä lehdistötilaisuudessa, kun hän lähti kesken kaiken menemään.
– Onnittelut KalPalle, parempi joukkue voitti. Huono aikalisä meiltä, Helminen sanoi, minkä jälkeen hän poistui paikalta.
Lehdistötilaisuus ajettiin MTV Katsomon suorassa lähetyksessä. Helmisen ratkaisu hämmästytti studiossa.
– Hän yllättää aina. Selvästi ilmoitti, että ei spekuloida nyt sekuntiakaan, MTV Urheilun asiantuntija Karri Kivi totesi.
Hetki tästä ja Helminen ilmestyi Lappeenrannan Kisapuiston jäähallissa niin sanottujen kirjoittavien toimittajien eteen.
– En ole juttutuulella nyt, älkää kyselkö, Helminen ilmoitti suorin sanoin.
Hän jäi kuitenkin toimittajien eteen.
– KalPa on hyvä joukkue ja pelaa hyvin. Ei tuohon ole sen kummempaa sanottavaa, Helminen aloitti.
Koitko, että menitte pelillisesti eteenpäin? Näitkö kehityskaaren teidän otteissanne?
– En osaa sanoa, Helminen vastasi.
Helmiseltä tiedusteltiin muutamaan eri otteeseen, että missä SaiPan pitää parantaa.
– Kaikessa.
– Jotain pitää tehdä, Helminen muotoili lyhyesti.
Yhden selkeän teeman Helminen poimi esiin. SaiPan pitää saada paremmin painetta KalPan päätyyn.
– Tuohon pitää keksiä lääkkeitä. Keskustelimme tuosta, mutta ei noista jutuista kannata tässä puhua, Helminen totesi, minkä jälkeen hän poistui SaiPan tilojen puolelle.
Finaalisarja jatkuu perjantaina Kuopiossa.