Kimi Räikkönen otti USA:n GP:ssä nimiinsä yhdellä kaudella ajettujen kilpailukierrosten lukumäärän F1-ennätyksen.
Räikkönen on ajanut jokaisen kilpailukierroksen kaikissa tämän kauden 19 osakilpailussa, eli yhteensä 1121 kierrosta. Entinen ennätysmies Fernando Alonso ajoi 1120 kierrosta kaudella 2010.
Kukaan ei ole aikaisemmin pystynyt ajamaan maaliin asti 19 osakilpailussa saman kauden aikana. Nick Heidfeld ajoi maaliin asti kaikki 18 osakilpailua kaudella 2008.
Räikkösen putki on vielä tätäkin pidempi, sillä hän ajoi kaikki kierrokset myös edellisen F1-kautensa 2009 kahdeksassa viimeisessä osakilpailussa. Räikkönen on siis tullut maaliin 27 kertaa peräkkäin. Heidfeldin nimissä oleva F1-ennätys on 33 maaliin asti ajettua kilpailua.
Räikkönen ylittää jo nyt Heidfeldin suorituksen siinä, että hän on ajanut jokaisen kilpailukierroksen 27 peräkkäisessä osakilpailussa, kun taas Heidfeldilta jäi ennätysputkessaan muutama kierros ajamatta, kun hän tuli maaliin yli kierroksen voittajalle hävinneenä.
Kaikkien aikojen pisin pisteputki on Michael Schumacherin 24 osakilpailua. Siihen Räikkösellä on vielä hieman matkaa, sillä hän jäi tämänvuotisessa Kiinan GP:ssä pisteiden ulkopuolelle 14:nneksi. Räikkösen nykyinen pisteputki on 16 osakilpailun mittainen ja F1-historian neljänneksi pisin.
Räikkönen tekee kaikkensa pronssin eteen
Buttonilta Kimille erityiskiitokset
Lotuksella harmiteltiin kämmiä – "Kimi oli matkalla Alonson ohi"

