Lewis Hamiltonin eilinen voitto USA:n GP:ssä tiivisti taistelua MM-sarjan pronssitilasta. Kimi Räikkönen on yhä niskan päällä.
Hamilton otti voitostaan 25 pistettä ja kun Räikkönen oli kuudes, kaventui suomalaiskuskin etumatka 16 pisteeseen. Austinissa Hamilton oli koko viikonlopun ajan Sebastian Vettelin kanssa omassa luokassaan.
Jäljellä on yksi kilpailu, ensi viikonloppuna Brasiliassa. USA:n GP oli Räikköselle hankala, huono alku ja renkaiden toimimattomuus pudottivat neljännestä ruudusta lähteneen Lotus-kuskin kuudenneksi.
– Tämä oli kisa, jossa luotimme vain renkaiden pysyvän "ikkunassaan", Räikkönen sanoi renkaiden toimintakyvystä tallinsa tiedotteessa.
– Olen edelleen kolmantena MM-tilastossa ja me teemme kaiken minkä voimme, että pidämme tämän paikan loppuun saakka.
Lotuksen tallipäällikkö Eric Boullier harmitteli sitä, että kisan alkuosassa näytti siltä, että talli voi taistella paremmista sijoituksista. Tallin toinen kuski Romain Grosjean tuli maaliin Räikkösen takana seitsemäntenä.
– Loppujen lopuksi Red Bull, McLaren ja Ferrari olivat nopeampia ja me emme pystyneet tekemään mitään. Oli silti hyvä saada pisteitä, ja lisäksi tiedämme, että meillä on parempaa suorituskykyä saatavissa autosta ja mahdollisuus saada parempia tuloksia Brasiliassa, Boullier sanoi.
