Tutkijat vakuuttavat, että veren punasoluarvojen rajalukemaa voisi kiristää pyöräilyssä.
- Tutkijoiden mukaan arvon voisi laskea 47:ään, Ranskan pyöräilyliiton puheenjohtaja Daniel Baal totesi tänään.
Ranskalaiset seurasivat punasoluarvoja maansa mestaruuskilpailuissa. Vain neljällä pyöräilijällä 111:stä punasoluarvo oli yli 50. Alle 38:n lukemaan pääsi 16 pyöräilijää.
Nykyisin pyöräilijä suljetaan kilpailuista kahdeksi viikoksi, jos hänen veren hematokriitti-arvonsa on yli 50. Korkea punasoluarvo kasvattaa sydänkohtauksen ja sydänveritulpan riskiä.
Tämän kesän puhutuin punasoluarvo kuuluu Italian Marco Pantanille. Pyöräilyn megatähti suljettiin Italian ympäriajosta reilua vuorokautta ennen maalia, kun veritesti paljasti hänen punasoluarvokseen 52.
Korkea arvo viittaa erytropoietiini-hormonin käyttöön. Kiistatonta näyttöä EPO:n käytöstä ei kuitenkaan saa punasoluarvon perusteella.
(STT-AFP)