Kaksi ”puutarhatarvikkeisiin” erikoistuneen kaupan työntekijää tuomittiin erityisen rohkeasta kasvatusoperaatiosta käräjillä. Miehet jäivät kiinni lähes 40 kannabiskasvin kasvattamisesta yrityksen tiloissa. Molemmat puuhailivat laittomuuksia myös vapaa-ajallaan.
Miehet olivat töissä helsinkiläisyrityksessä, joka myy muun muassa erilaisia tehokkaita valaisimia, kasviravinteita sekä kasvatusjärjestelmiä sekä -alustoja. Tuotteita ei mainosteta kannabiksen kotikasvatukseen, mutta siihen ne erityisen hyvin soveltuvat.
Tämän puolesta puhuu se, että poliisi löysi yrityksen tiloista alkuvuodesta 39 kannabiskasvia.
Suurin osa oli myyntitiloihin pystytetyssä, vesiviljelyjärjestelmällä ja suurtehovalaisimin varustellussa kasvatusteltassa.
Lue myös: Erikoisliikkeet tekevät rahaa kannabiksen kasvatuksella ja käytöllä – myynnissä jopa siemeniä ja näyteikkunassa voi kasvaa rehevä kannabispuska
Näin miehet puolustautuivat
Liikkeen toiminnasta vastanneet miehet kiistivät käräjillä, että kyse olisi ollut rikoksesta.
Toinen oli siinä käsityksessä, että kasvattaminen olisi laillista, koska yrityksellä on mahdollisuus myydä kannabiksen siemeniä ja pistokkaita. Miehen mukaan kasvit eivät täyttäneet huumausainerikoksen tunnusmerkistöä.
Toinen puolestaan vetosi siihen, että kasveilla olisi ollut vain tarkoitus esitellä myymälässä myytyjen vesiviljelyjärjestelmien toimintaa.

