Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Puolustusvoimien ex-komentaja: Ukraina voi pian uhata puolustukseen kaivautuneen Venäjän huoltoreittejä – Venäjä pelkää hyökkäystä Krimille

2:22Pelkääkö Venäjä Ukrainan hyökkäystä kohti Krimiä?Pelkääkö Venäjä Ukrainan hyökkäystä kohti Krimiä? Näin Jarmo Lindberg arvioi asiaa.
Julkaistu 28.11.2022 09:02
Toimittajan kuva

Ville Eklund

ville.eklund@mtv.fi

Venäjän tavoite Ukrainassa vaikuttaa olevan puolustusasemiin kaivautuminen, arvioi Puolustusvoimien entinen komentaja, kenraali evp Jarmo Lindberg Uutisaamussa.

– Ei vaikuta siltä, että he olisivat mihinkään hyökkäykseen lähdössä, Lindberg arvioi.

Erityistä huomiota hän kiinnittää huomiota varustautumiseen Krimin suuntaisella rintamalla. Hänestä vaikuttaa siltä, että Venäjä katsoo todelliseksi uhaksi, että Ukraina lähtisi Dnepr-joen ylitse ja uhkaamaan Krimin suuntaa.

– Mutta kyllä se on talven aikaan Ukrainalle pitkä matka sinne Krimille mennä, Lindberg arvioi.

Kuravellin ja loskaisen kauden päättyminen pakkaseen voi Lindbergin mukaan tarjota Ukrainalle mahdollisuuksia nopeisiin operaatioihin maaston kautta, hän arvioi.

Lue myös: Olosuhteet muuttuvat nyt Ukrainassa – Jarmo Lindberg kertoo, mikä ratkaisee edun talven pimeydessä: "Se osapuoli on vahvemmalla"

1:32Evp kenraali Lindberg: Ukraina voi pian uhata puolustukseen kaivautuneen Venäjän huoltoreittejä

Kenraali evp Lindberg: Ukraina voi pian uhata puolustukseen kaivautuneen Venäjän huoltoreittejä.

Videolla Lindberg arvioi, miten Ukraina voi pian vakavasti uhata Venäjän huoltoreittiä ja logistiikkaa joukkojen etenemisen ja sen käyttämien aseiden avulla.

Varustus on kuitenkin sekä Venäjän että Ukrainan huolena. Ohjuksien, ammustarvikkeiden ja tykkien huollon lisäksi myös talvivarusteiden ja pimeänäkölaitteiden tarve on suuri.

Katso koko haastattelu MTV Katsomosta. Lindberg arvioi muun muassa, miten pakkanen puree joukkoja Ukrainan sotakentillä ja mitkä apuvälineet voivat antaa Ukrainalle etulyöntiaseman talven tullen.

Lisää aiheesta:

Ukrainan ja Venäjän suuri yhteenotto keskellä talvea on mahdollinen – ex-komentaja ei usko Venäjän kykenevän yllätysoperaatioihinOlosuhteet muuttuvat nyt Ukrainassa – Jarmo Lindberg kertoo, mikä ratkaisee edun talven pimeydessä: "Se osapuoli on vahvemmalla"Jarmo Lindberg: Nämä asiat vaikuttavat Ukrainan sodan jatkoon, Venäjän liikekannallepanosta järkyttävää tietoa – "Elinaikaennuste noin 12 vuorokautta"Sota-asiantuntija: Venäjän taisteluvoima antaa odottaa itseään jopa kevääseen – "Tavallisen sotilaan elämä muuttuu"Suomalaiseverstin arvio aseavusta Ukrainalle: "Voi kääntää sodan kulkua"Venäjä etsii nyt Ukrainan puolustuksesta aukkoja – näin Putinin joukot pyrkivät hyökkäämään seuraavaksi, arvioi suomalaisasiantuntija
Ukrainan sotaUkrainaVenäjäTalviUutisaamuUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • 14:07
    Italia

    Italiassa bunkkeribuumi: "Yhtäkkiä ydinsota ei ollutkaan etäinen mahdollisuus"

  • 11:08
    Sanna Marin

    Kirja: Sanna Marin teki Nato-aloitteen – järkyttyi Niinistön vastauksesta

  • 10:26
    Venäjä

    Lähteet: Venäläinen öljytankkeri tulessa

  • 10:17
    Ukraina

    Stubb väläyttää: Putin ja Zelenskyi voisivat tavata Etelä-Afrikassa

  • 08:06
    Ukraina

    Trump veti maton Ukrainan jalkojen alta