Presidentti Sauli Niinistön mukaan Turun terroristi-isku on järkyttänyt ihmisten turvallisuuden ja turvan tunnetta. Niinistö sanoi poliisin, pelastushenkilöstön ja kanssaihmisten tehneen Turussa kaiken, minkä voi. Muutenkin näin on tehtävä.
– Uskon, että eduskunnan riittävä enemmistö on valmis täydentämään viranomaisten puutteellisia toimivaltuuksia ja myös tarkoin selvittämään, ovatko resurssit turvan takaamisen riittävät, Niinistö sanoi puheessaan suurlähettiläspäivillä.
Niinistö totesi maahanmuuton herättävän jyrkästi toisistaan poikkeavia ehdotuksia niin rajojen sulkemisesta kuin pakkopalautusten vastustamisesta.
– Monet taas eivät näe asiaa näin yksiselitteisenä. Ne monet ovat tässä oikeassa.
Niinistö korosti Suomen noudattavan sekä omaa oikeusjärjestystään että sitovia kansainvälisiä sopimuksia.
– On siis syytä tehdä selväksi: Suomi ei voi sulkea rajojaan sulkeutumatta itse.
Niinistö muistutti, että turvapaikkaa haetaan myös perusteettomasti ja siksi oikeus määrää Suomessa laittomasti olevia palautettavaksi.
– Oikeuslaitoksemme on maailman eturiviä, myös turvapaikka-asioissa. Sen ratkaisujen yleinen ylenkatsominen tai suoranainen vastustaminen horjuttaa koko yhteiskuntajärjestystämme, Niinistö totesi.
Presidentin mukaan maahantulo ei ole päättymässä ja Suomessa on siksi edessä vaikea keskustelu.
– Miten ylläpitää humaania yhteisöämme samalla vaarantamatta sitä? Tämä keskustelu on syytä käydä perinpohjaisesti.
Presidentti Sauli Niinistön mukaan nopeat muutokset maailmanpolitiikassa eivät lakkaa hämmästyttämästä.
Niinistö lakannut hämmästelemästä maailman menoa
Niinistö sanoo lakanneensa hämmästelemästä maailman menoa.
– Tähän aikaan parhaasta kesästä teidän kanssanne olen vuosi vuodelta ollut vakuuttunut, että nyt oli jo kaikki nähty maailmanmenossa. Mitään yhtä suurta muutosta ei enää tule. Tänä vuonna en enää ajattele samoin. Mikään ei enää tule minua hämmästyttämään. Paitsi se joka sittenkin tulee. Saman edessä olette olleet ja olette vastakin. Mutta meillä pienillä on se vahvuus, ettei tarvi olla suuri.
Maailma tulenarassa tilanteessa
Presidentti Sauli Niinistö arvioi Suomen kansainvälisen aseman maan kokoon nähden vahvaksi ja turvallisuusaseman vakaaksi. Koko maailman Niinistö sen sijaan näkee olevan erittäin tulenarassa tilanteessa.