Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Presidentti Niinistö tietovuodon vaikutuksesta tiedusteluyhteistyöhön: "Minun korviini ei ole kuulunut mitään ongelmaa"

Lehtikuva
Julkaistu 14.07.2019 18:43(Päivitetty 14.07.2019 18:54)

MTV UUTISET – PETRI SARASTE – PÄIVI MÄKI-PETÄJÄ – STT

Presidentti Sauli Niinistön mukaan Puolustusvoimien tietovuototutkinnasta ei ole ollut ainakaan toistaiseksi haittaa Suomen tiedusteluyhteistyölle.

Ranskassa tänään vierailevalta presidentti Sauli Niinistöltä kysyttiin tiedotustilaisuudessa kantaa perjantaina julki tulleeseen STT:n tietoon, jonka mukaan kontra-amiraali evp. Georgij Alafuzoff on epäiltynä Helsingin Sanomien tietovuototutkinnassa.

Niinistön mukaan vaikutuksia tiedusteluyhteistyöhön ei ole ilmennyt.

– Jos muistelette ulostuloani silloin, kun asia esille tuli, kiinnitin nimenomaan huomiota siihen, että suurin vaara tällaisessa piilee juuri meidän yhteistyökuvioittemme osalta. Enteilin silloin, että juttusarja jatkuisi. Sehän ei jatkunut, vaikka niin annettiin ymmärtää. Tässä vaiheessa ei ainakaan minun korviini ole tullut mitään ongelmaa.

Niinistöltä kysyttiin myös, onko tutkinta herättänyt kysymyksiä kumppanimaissa.

– Minulle ei ole tullut enkä ole kuullut, että muillekaan suomalaisille olisi tullut mitään kyselyjä, vastasi Niinistö.

Niinistö vetoaa keskeneräiseen tutkintaan

Niinistö tapasi toimittajia sunnuntaina Pariisissa, jossa hän osallistui Ranskan kansallispäivän juhlallisuuksiin. STT kysyi Niinistöltä, miten hän kommentoi uusia tietoja.

– Minä en oikeastaan kommentoi millään tavalla, koska asia on pitkään ollut poliisin tutkinnassa. Toisaalta siihen liittyy myös vireillä oleva oikeudenkäynti korkeimmassa oikeudessa, jossa tehdään hyvin mielenkiintoista rajanvetoa käytettävissä olevaan tutkintatietoon nähden. Sen vuoksi kommentointi ei ole tässä vaiheessa kovin asianmukaista, Niinistö vastasi.

Helsingin Sanomat julkaisi joulukuussa 2017 Puolustusvoimien viestikoekeskusta koskevan artikkelin, jossa käsiteltiin sotilastiedustelua ja valmisteilla ollutta tiedustelulainsäädäntöä. Jutussa käytettiin salaiseksi luokiteltuja asiakirja-aineistoja. Pääesikunta teki artikkelista tutkintapyynnön.

STT kertoi perjantaina, että tutkinnassa epäiltynä on jo eläkkeellä oleva entinen tiedustelupomo Georgij Alafuzoff. Alafuzoff toimi Puolustusvoimien tiedustelupäällikkönä vuosina 2007-2013, jonka jälkeen hän johti EU:n sotilastiedustelua vuosina 2013-2016.

Helsingin Sanomia julkaiseva Sanoma Media Finland on STT:n enemmistöomistaja.

Lisää aiheesta:

Kenen koneelle murtauduttiin, mitä tietoja vuosi ja mikä on Venäjän rooli? – Viranomaiset vaitonaisia Supo-tutkinnassaEx-tiedustelupäällikkö saattoi vuotaa tietoa tahattomasti Helsingin Sanomien toimittajalleViestikoekeskus-tutkinnassa epäilty ex-tiedustelupäällikkö Georgij Alafuzoff tietovuotoepäilyistä: "Siihen minulla ei ole sanottavaa"Ex-tiedustelupäällikkö haki merkittävää virkaa, mutta jäi viime hetkellä hausta pois – samaan aikaan HS julkaisi turvatietoja paljastaneen jutun, ja tietovuodosta epäillään samaista amiraaliaYleisön oikeus tietoon voi jäädä salattavien asioiden alle –  "Tässä asiassa tuntuisi aivan luonnolliselta, että viranomaisilla on nollalinja tiedottamisessa"Korkeaa ex-tiedustelupomoa epäillään tietovuototutkinnassa – sotilastiedustelun aineistoja päätyi Helsingin Sanomille
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 21:04
    Tasa-arvo

    Suomalainen klubi ei hyväksy naisia jäsenikseen vieläkään

  • 19:57
    Tietoturva

    Tämä arkinen asia altistaa digihuijauksille – "Pankit eivät tee tarpeeksi", sanoo IT-asiantuntija

  • 19:53
    Turvallisuus

    Mitä jos sähköt katkeavat ja nettikin mykistyy? Varaudu näin

  • 18:37
    Veneet ja laivat

    Tilanne päällä Kotkassa – MTV todisti erikoista veneselkkausta

  • 18:31
    Pelastusoperaatiot

    Miska ei epäröinyt, kun näki nuoren pojan hukkumaisillaan – presidentti antoi tunnustuksen sankariteosta