Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Posti aloittaa yt-neuvottelut – vaarassa 130 työtehtävää

1:44Kirje posti vähenee – postia aiotaan jakaa vain kolmena päivänä viikossaKirjepostin määrä on vähentynyt runsaasti.
Julkaistu 08.09.2020 11:39

MTV UUTISET

Posti aloittaa yt-neuvottelut, jotka koskevat pääasiassa asiantuntija- ja esimiestehtävissä työskenteleviä henkilöitä Suomessa. Posti Group kertoo tiedotteessa, että arvioitu vähennystarve on noin 130 työtehtävää.

Postin palveluksessa on noin 22 000 henkilöä.

Rahtiliiketoiminta ja Transval eivät ole neuvotteluiden piirissä. Säästöjä haetaan myös muilla tavoilla, esimerkiksi tarkastelemalla oman ja ulkoa ostetun työn suhdetta.

Posti Groupin toimitusjohtaja Turkka Kuusisto sanoo tiedotteessa, että toimiala on suuressa murroksessa ja koronatilanteen myötä muutosvauhti on kiihtynyt entisestään. Kuusiston mukaan asiakkaiden muuttuviin tarpeisiin on vastattava ja Postin on uudistuttava nykyistä huomattavasti nopeammin.

– Tämän vuoksi suunnittelemme toimintamallin muutosta, jonka tavoitteena on vauhdittaa liiketoimintojemme uudistamista ja tehostaa toimintaamme. Tällä muutoksella on ikävä kyllä henkilöstövaikutuksia. Meidän täytyy kuitenkin katsoa tulevaan ja tehdä tilanteen vaatimia muutoksia. Seuraavat kolme vuotta on meille kriittinen aikajänne kilpailukykymme turvaamisessa. Tuemme henkilöstöämme tämän muutoksen keskellä, hän sanoo.

Postin tiedotteen mukaan toimintamallia on tavoitteena muuttaa siten, että konserniin kuuluvilla liiketoimintaryhmillä olisi aiempaa enemmän tulosvastuuta ja kokonaisvaltaisempi rooli kehittää ja ohjata toimintaansa vastaamaan asiakkaiden tarpeisiin.

Lisää aiheesta:

Telia aloittaa suuret muutosneuvottelut – potkut uhkaavat jopa 500 ihmistäPosti aloittaa muutosneuvottelut – liki 300 työtehtävää vaarassaPosti vähentää enintään 90 asiantuntija- ja esimiestyöpaikkaaPosti aloittaa yt-neuvottelut – postimäärä pienentynyt rajustiAmmattiliitto raivostui Postin päätöksestä siirtää työpaikkoja Viroon: "Onko tämä suomalaisten työntekijöiden tulevaisuus?"Posti käynnistää yt-neuvottelut – vähentämistarve 72 työntekijää
PostiTalousMuutosneuvottelutKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Posti
  • 15.10.18:13
    Pörssi

    Eläkeyhtiöt nousivat Postin suurimmiksi omistajiksi valtion jälkeen

  • 14.10.19:10
    Pörssi

    Näin alkoi Postin osakkeen ura pörssin päälistalla

  • 10.10.19:21
    Sijoittaminen

    Postin pörssiavauksessa osakkeen arvo kahdeksassa eurossa

  • 9.10.15:55
    Pörssi

    Postin osakeannilla hurja suosio – valtio yli tuplasi myytävien osakkeiden määrän

  • 8.10.19:25
    Viiden jälkeen

    Postia kulkee nyt pizzalaatikoissa ja kissanruokapusseissa – katso asiantuntijan vinkit paketointiin