Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Poliisiylijohtajakin kommentoi ulkomaalaisvalvontaa Mustan Barbaarin avautumisen jälkeen

Poliisiylijohtaja Seppo Kolehmaisen mukaan poliisilla on rasismin suhteen ehdoton nollatoleranssi.
Poliisiylijohtaja Seppo Kolehmaisen mukaan poliisilla on rasismin suhteen ehdoton nollatoleranssi.Lehtikuva
Julkaistu 12.07.2016 14:15

MTV UUTISET - STT

Poliisiylijohtaja Seppo Kolehmainen vakuuttaa, että poliisi ei tee kiellettyä etnistä profilointia. Etninen profilointi on noussut julkisuuteen Mustana Barbaarina tunnetun rap-artisti James Nikanderin Facebook-päivityksestä.

Siinä hän kertoi siviilipukuisen poliisin laittaneen hänen äitinsä ja siskonsa rautoihin Helsingin keskustassa. Poliisi kertoi tehneensä tuolloin ulkomaalaisvalvontaa.

Kolehmainen toteaa yksiselitteisesti, että etninen profilointi on kielletty ja sitä poliisi ei tee. Hän huomauttaa myös, että poliisilla on rasismin suhteen ehdoton nollatoleranssi.

– Täytyy olla perusteltu syy, miksi ulkomaalaisvalvontaa tehdään, ja siinä vaikuttaa analyysi, tiedustelutiedot, vihjetiedot ja niin edelleen.

Kolehmainen ei ota kantaa yksittäiseen tapaukseen, sillä James Nikanderin perhettä koskevan asian selvittäminen on kesken.

Helsingin poliisin ulkomaalaisvalvonnasta aiotaan tehdä esitutkintalain mukainen alustava selvitys tapahtuneesta. Tutkinnanjohtajana toimiva syyttäjä selvittää, onko poliisin toiminnasta syytä aloittaa varsinainen esitutkinta.

– Kun selviää, mitä tarkalleen ottaen on tapahtunut, voidaan arvioida tilannetta. Mielestäni tapahtuman arvioiminen puutteellisin tiedoin ei ole oikeutettua. Kehottaisin kaikkia nyt odottamaan, että tarkalleen tiedetään, mitä on tapahtunut, Kolehmainen totesi Porissa STT:lle.

Katso koko SuomiAreenan ohjelma ja kaikki puhujat osoitteesta suomiareena.fi

Tiistain suorat verkkolähetykset: 

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lisää aiheesta:

Näin sisäministeri Rantanen selittää, miksi väistelee rajakeinojen kertomista: "Ei koskaan kannata näyttää vastustajalle kortteja”Rikostoimittajat: Kaikki turvallisuusalan ongelmat eivät ratkea vain "koulutusta kehittämällä"Tenoripoliisi kuvaili Pridea friikkisirkukseksi, kertoo rikosilmoituksen tehnyt yhdistys – Schroderus IS:lle: "Kamalaa, jos en saa ilmaista pahaa mieltäni" Poliisiylijohtaja MTV:lle: luottamus poliisiin on kansalaisten käsissä – "On annettu varoituksia ja ohjaavaa keskustelua"Poliisiylijohtaja USA:n kahakoista: Ei olisi mahdollista meillä – kynnyksemme paljon korkeammallaPoliisi selventää ulkomaalaisvalvontaa Musta Barbaari -kohun jälkeen: "Ei saisi perustua etnisyyteen"
SuomiareenaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Suomiareena
  • 25.7.15:02
    Perhe

    Suomessa syntyvyys on jo ultramatalaa – onko vika työelämässä?

  • 5.7.07:01
    SuomiAreena2025

    Tilastot vetävät hiljaiseksi: Useampi kuin joka viides lapsi joutuu oman vanhempansa pahoinpitelemäksi

  • 1.7.08:01
    Väkivalta

    Nuorten väkivaltaa ja radikalisoitumista ehkäistään uudella keinolla

  • 1.7.05:10
    Huijaukset

    Rakkaushuijarit vihaavat Tuulaa, joka paljastaa heitä netissä: "Olen rikollisille ongelma"

  • 30.6.19:01
    SuomiAreena2025

    Harva nainen tietää tätä seikkaa hormoneistaan