Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Poliisin huumevalvonnan karu tulos Lounais-Suomessa: Kannabista, Subutexia ja Amfetamiinia – 20 henkilöä otettiin kiinni

6:32Palautuspisteistä huolimatta huumeneuloja löytyy myös luonnosta – MTV vieraili Helsingin Kontulassa, jossa neuloja löytyy maastosta päivittäinLIVE Palautuspisteistä huolimatta huumeneuloja löytyy myös luonnosta – MTV vieraili Helsingin Kontulassa, jossa neuloja löytyy maastosta päivittäin
Julkaistu 06.09.2020 21:43
Toimittajan kuva

Jari Heikkilä

jari.heikkila@mtv.fi

Lounais-Suomen poliisin kenttävalvontaryhmät Turun ja Porin poliisiasemilta ovat valvoneet tehostetusti huumausaineiden katukauppaa ja huumeiden kasvatusta 3.9-6.9 -välisen viikonlopun aikana.

Lounais-Suomen poliisilaitos kertoo, että operaatiossa on lisäksi ollut mukana henkilöstöä alueen tutkintaryhmistä ja huumeyksiköstä sekä poliisin hälytysryhmistä.

Poliisi kertoo ottaneensa viikonlopun aikana kiinni valvonnassaan noin 20 henkilöä ja paljastanut useita kymmeniä huumausainerikoksia.

– Pääosin valvonnassa on ilmisaatettu huumausaineiden kauppoja sekä kadulla että myyntejä asunnoista, poliisi kertoo.

Toiminta on kohdistunut lähinnä Porin, Rauman ja Säkylän alueelle.

Poliisin mukaan valvonnassa on havaittu kannabiksen, Subutexin, amfetamiinin käyttöä, kasvatusta sekä myyntiä.

Poliisilla on asian johdosta vielä kiinniotettuna useampi henkilö. Poliisi jatkaa rikosten tutkintaa ja selvittämistä alkavalla viikolla asiaan sekantuneiden vielä tavoittamattomien tekijöiden osalta.

Lisää aiheesta:

Mikkelissä levitettiin kilokaupalla kannabista – poliisi sai kiinni ammattimaisen organisaationPoliisi ratsasi Kankaanpäässä omakotitalon, joka oli vuokrattu kannabiksen kasvatusta varten – tehostettu huumevalvonta poiki "erinomaisia tuloksia"Kaksi suurta kannabiskasvattamoa paljastui Lahdessa – poliisin haaviin myös kokaiinia, koruja ja 76 000 euroa käteistäPoliisin "Savuprojekti" paljasti huumekaupan ohella räjähdemyyjän: Kauppias myi netissä dynamiittikiloaPoliisi: Lahdessa liikkuu huomattavat määrät amfetamiinia – useita henkilöitä vangittu kolmen viikon sisälläPoliisi paljasti Lounais-Suomessa kannabiskasvattamoja – haaviin myös huumekuskeja
HuumeetHuumerikoksetPoriRaumaSäkyläPoliisiRikos

Tuoreimmat aiheesta

Huumeet
  • Eilen08:56
    Huumerikokset

    Huumeliiga hukkasi kokaiinikontin – poliisi esti rikollisten keskinäisen velkaväkivallan

  • ti18:18
    Poliisin aseenkäyttö

    Poliisin aseenkäyttö lisääntynyt räjähdysmäisesti: Viime vuonna ase esillä jo 2 300 kertaa

  • ti08:30
    Donald Trump

    Yhdysvallat julkaisi videon iskusta "huumeterroristien" alukseen – Venezuela aikoo puolustautua

  • 12.9.09:47
    Liikennerikokset

    Nainen pakeni huumeissa poliisia Helsingissä jopa 208 km/h – väitti matkustajan yllyttäneen

  • 9.9.16:23
    Huumerikokset

    Poliisi takavarikoi yli 50 kiloa huumeita