Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

MTV seuraa: Naamioituneen veitsimiehen epäillään jahdanneen koululaisia, oppilaat lukittiin luokkiinsa

Google Earth
Julkaistu 13.11.2020 11:04(Päivitetty 13.11.2020 12:16)
Toimittajan kuva
Jukka Auramies

jukka.auramies@mtv.fi

@Auramies

Poliisi on saanut hälytyksen miehestä, joka on jahdannut oppilaita koululla Vårgårdan kunnassa, kertovat ruotsalaismediat. Poliisin mukaan mies on naamioitu ja hänellä oli käytössään keskimääräistä isompi veitsi.

Poliisin tiedottaja kertoi Expressenille, ettei heidän tietojensa mukaan koululla ole loukkaantuneita. Myös epäilty puukkomies on yhä karkuteillä. Poliisi sai hälytyksen koululle noin aamuyhdeksältä paikallista aikaa. Poliisilla on paikalla useita yksiköitä selvittämässä tilannetta ja etsimässä epäiltyä.

Kunnan tiedottaja Pontus Lilja vahvistaa Expressenille, että kouluun kohdistui uhka ulkopuolelta ja oppilaat lukittiin luokkahuoneisiinsa. Expressen tavoitti myös koulun rehtorin, joka ei halunnut kommentoida tapausta.

Poliisi tiedotti hieman ennen puoltapäivää Suomen aikaa, etteivät he voi vielä vahvistaa, mitä koululla on tapahtunut  Veitsimiehen kertoi nähneensä vain yksi oppilas, joka ilmoitti siitä koulun henkilökunnalle. Poliisi jatkaa koulun turvaamista ja oppilaiden kuulemista tapauksesta.

Vårgårdan kunnassa on noin 5000 asukasta. Se sijaitsee Länsi-Götanmaan läänissä ja Länsi-Götanmaan historiallisessa maakunnassa Länsi-Ruotsissa. 

Lisää aiheesta:

Veitsihyökkäys koulussa Tukholman seudulla – poliisi pidätti miehen metsäalueellaTeiniä ammuttiin koulun vessassa Ruotsissa: "Ei alue, jossa ongelmia jengirikollisuuden kanssa"Poliisi haavoittui hengenvaarallisesti Ruotsissa – kollega ampui tekijääNeljää puukotettiin kesken koulupäivän Ruotsin Eskilstunassa15-vuotias poika puukottanut opettajaa ruotsalaiskoulussa – poliisi ampunut laukauksenRuotsissa hyökätty kouluun – poliisi ampui miekkamiestä
RuotsiVäkivaltaPoliisiUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ruotsi
  • Eilen15:22
    Merikaapeli

    Tutkinta Ruotsin ja Latvian välisen tietoliikennekaapelin vaurioittamisesta on lopetettu

  • 6.10.05:15
    Nobel

    Nobel-viikko alkaa – tänään julkistetaan lääketieteen palkinnon saaja

  • 5.10.17:07
    Matkailu

    Itärajasta matkailuvaltti! Aikamatka vanhaan Savonlinnaan näytti Helena Petäistölle, miten Itä-Suomi voi pelastua

  • 4.10.09:49
    Ampumatapaukset

    Kuusi nuorta loukkaantunut ampumisessa Ruotsissa: Epäilty alle 15-vuotias poika

  • 4.10.08:10
    Rikospaikka

    Huippuasianajaja Kerstin Koorti kertoi uransa kauhunhetkistä MTV:lle: "Lasermies" löi metallipiikillä niskaan oikeudessa