Helsingin poliisilla on ollut iso operaatio Itä-Helsingissä Puotinharjun ostoskeskuksessa.
Hätäkeskus sai ilmoituksen joukkotappelusta Helsingin Puotinharjuun kello 20.29. Paikalle hälytettiin noin kymmenen poliisipartiota.


Helsingin poliisilla on ollut iso operaatio Itä-Helsingissä Puotinharjun ostoskeskuksessa.
Hätäkeskus sai ilmoituksen joukkotappelusta Helsingin Puotinharjuun kello 20.29. Paikalle hälytettiin noin kymmenen poliisipartiota.

Perillä poliisille selvisi, että kyse ei ole varsinaisesta joukkotappelusta.

– Loppupeleissä selvisi, että siellä yksi henkilö oli näytellyt vähän veistä ja yrittänyt pahoinpidellä muita, yleisjohtaja Timo Viipuri Helsingin poliisista kertoo.
– Hänet otettiin kiinni epäiltynä törkeään pahoinpitelyn yritykseen, ja hän on edelleen kiinni otettuna. Isompia vammoja kukaan ei saanut.

Sitä, oliko kyseessä kaveriporukan välinen kahnaus vai olivatko puukottajan uhrit sivullisia, poliisi ei osaa sanoa. Myöskään sitä ei vielä tiedetä, oliko tekijä päihtynyt.
– Oli ollut niin sekava tilanne, että motiivit ovat vielä epäselviä poliisille, mutta eivätköhän nuo kuuluisteluissa selviä, Viipuri toteaa.
Juttua muokattu 15.12.2022 23.00: muutettu kuvatekstissä ja leipätekstissä mainittu Puotila Puotinharjuksi.
Rebekka Härkönen työskentelee MTV Uutisten rikostoimituksessa rikos- ja oikeustoimittajana.
Härköseen voit olla yhteydessä rikos- ja oikeusaihealueen juttuvinkkeihin ja silminnäkijähavaintoihin liittyen. Härkönen ottaa mieluusti myös vastaan ajankohtaisia valokuvia sekä videoita esimerkiksi onnettomuus-, rikos- ja viranomaisoperaatiopaikoilta.
Härkönen on syntyjään helsinkiläinen mutta asunut ja työskennellyt parin vuosikymmenen ajan Turussa, joten Varsinais-Suomen asiat tuntuvat läheisiltä. Toiselta ammatiltaan Härkönen on rikoskirjailija.
Erityisiä kiinnostuksen kohteita ovat tavallisten ihmisten oikeudet, yhteiskunnan järjestelmävirheet, viranomaisväärinkäytökset ja järjestäytynyt rikollisuus.
YHTEYSTIEDOT:
Puhelinnumero: 050 4777 174 (Parhaiten tavoittaa WhatsApp-viestillä tai perinteisellä tekstiviestillä.)
MTV:n uutistoimituksen WhatApp: 040 578 5504
SOSIAALINEN MEDIA:
Instagram: @rikostoimittaja_harkonen
Facebook: Rebekka Härkönen
Kati Hyttinen työskentelee MTV Uutisissa uutistoimittajana.
Hän tekee töitä MTV Uutisten verkkodeskissä ja Lifestyle-toimituksessa, joissa hän seuraa uutisia ja ilmiöitä. Hän on erikoistunut muun muassa ympäristö-, luonto- ja eläinaiheisiin.
Voit lähettää hänelle juttuvinkkejä osoitteessa kati.hyttinen@mtv.fi.