Poliisien toista päivää jatkuva lakko Länsi-Uudellamaalla on sujunut hyvin. Lakko päättyy tänään puoliltaöin.
– Poliisi on suoriutunut työtaistelun aikana hyvin niistä kiireellisistä hälytystehtävistä, jotka on määrätty suojelutyöksi. Suojelutyö kattaa kaikki henkeen ja terveyteen kohdistuvat välittömät tehtävät, poliisipäällikkö Timo Saarinen Länsi-Uudenmaan poliisilaitokselta kertoo.
Länsi-Uudenmaan poliisi on selvinnyt omin voimin kaikista suojelutyöksi määrätyistä hälytystehtävistä kahden lakkopäivän aikana eikä kiireellisiin tehtäviin ole tarvinnut pyytää apua naapuripoliisilaitoksilta.
Saarinen ei avaa sitä, minkä verran Länsi-Uudenmaan poliisilaitoksen henkilökunnasta on lakossa ja minkä verran resursseja on käytössä.
Omaisuusrikoksista poliisi on hoitanut kahden päivän lakon aikana vain kiireellisimmät.
– Jos esimerkiksi näpistystilanne on sellainen, että siinä paikan päällä on vartijalla rauhallinen näpistelijä, vartija ottaa tiedot ylös ja omaisuuden talteen, joka on viety kaupasta ja toimittaa ne poliisille. Jos tilanne on sellainen, että näpistelijän ja vartijan välillä on esimerkiksi akuutti väkivaltatilanne, niin poliisi hoitaa sen, Saarinen kertoo.
