Poliisi varoittaa kansalaisia pankin nimissä tehdyistä verkkohuijauksista.
Itä-Suomen poliisin tietoon on tullut tällä viikolla useampi tapaus, jossa ihmisiltä on huijattu tai yritetty huijata rajaa.
– Ihmisiä on jälleen huijattu internetin hakukoneita manipuloimalla hakeutumaan huijareiden tekemälle pankin valesivulle, poliisi kertoo tiedotteessa.
Lue myös: Huijarit iskevät nyt tekstareilla, sähköpostilla ja puhelimitse – "Rikolliset keksineet aivan loistavan uuden liiketoiminta-alueen"
Poliisi kehottaa ihmisiä olemaan tarkkana asioidessaan verkossa.
Poliisi huomauttaa, ettei pankin sivulla kannata mennä hakukoneiden kautta, vaan kirjoittaa pankin osoite suoraan nettiselaimeen tai käyttää pankin omaa mobiilisovellusta.
– Oman pankin verkkopalvelusivuille kannattaa tehdä omalle tietokoneelle pikalinkki ja hoitaa pankkiasiat aina tämän tutun ja turvallisen linkin kautta, poliisi vinkkaa.
Myös tekstiviesti- ja sähköpostihuijauksia pankin nimissä
Rikoskomisario Juha Korhonen Itä-Suomen poliisista kertoo, että huijauksia on yritetty viime aikoina tehdä myös lähettämällä pankin nimissä linkin tekstiviestillä tai sähköpostilla.
– Linkin avaamalla uhri päätyy rikollisten sivulle, jonne pitää kirjautua pankkitunnuksilla ja samalla tunnukset päätyvät rikollisille.
Lue myös: Saitko tällaisen tekstiviestin saapuvasta paketista? Linkin avaaminen saastuttaa puhelimesi – toimi heti näin
Poliisi muistuttaa, että on tärkeää reagoida välittömästi, jos epäilee joutuneensa huijatuksi.
