Poliisin mukaan Torniossa toissayönä räjähtäneeseen pommiin ei näyttäisi liittyvän terroristista motiivia. Räjähdyksessä vaurioitui Rajavartiolaitoksen käytössä ollut auto.
Kyse oli sinisestä Volkswagen Transporterista, jossa ei ollut rajavartioston tunnuksia. Jo aiemmin kerrottiin, että auto oli vuokrattu rajavartiolaitoksen käyttöön.
Pommi oli asetettu auton alle ja se räjähti puolenyön jälkeen maanantain ja tiistain välisenä yönä. Tilanne sattui Aarnintiellä Putaan kaupunginosassa noin kello 00.50.
Räjähdys ei poliisin mukaan aiheuttanut henkilövahinkoja. Auton perä sen sijaan vaurioitui räjähdyksessä.
Aarnintie on pienkerrostalovaltaista asuinaluetta. Rajavartiolaitoksen työntekijöitä on majoittunut Aarnintiellä ja majoitus on liittynyt Tornion rajanylityspaikan toimintaan. Poliisin mukaan asiaan ei kuitenkaan näyttäisi liittyvän ”terroristista motiivia”.
Poliisi on kertonut tutkivansa asiaa tuhotyönä ja vaaran aiheuttamisena. Rikosnimikkeet eivät viittaa siihen, että pommilla olisi yritetty välttämättä vahingoittaa jotain tahallaan.
Muuten poliisi on pysytellyt tapauksen tiimoilta vaitonaisena. Poliisi ei ole kertonut, onko sillä tietoa esimerkiksi pommin auton alle laittaneesta henkilöstä tai henkilöistä.

