Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Poliisi sulkee tiistaiaamuna kaistan Tampereen rantatunnelista Porvoon ampumistapauksen tutkinnan vuoksi

Tampereen rantatunneli myötäilee Näsijärven rantaa.
Tampereen rantatunneli myötäilee Näsijärven rantaa. MARKA / Alamy
Julkaistu 02.09.2019 16:52(Päivitetty 02.09.2019 17:25)
Toimittajan kuva
Hanna Vaittinen

hanna.vaittinen@mtv.fi

Tampereen rantatunnelista suljetaan länteen päin menevä kaista tiistaiaamuna, Sisä-Suomen poliisi tiedottaa.

Länteen eli Santalahden suuntaan päin kulkeva kaista on suljettuna noin tunnin ajan kello 5.15 alkaen. Katkon arvioidaan loppuvan kello kuudelta aamulla.

Poliisi ilmoittaa sulkemisen syyksi teknisen tutkinnan, joka liittyy Porvoon ampumistapaukseen ja sitä seuranneisiin tapahtumiin Pirkanmaalla.

Rikoskomisario Joni Länsipuro kertoo MTV Uutisille, ettei voi kertoa yksityiskohtaisesti, mitä tunnelista etsitään.

Ampujien pakomatkan reittiä ja vaiheita tutkitaan nyt tiiviisti, ja Länsipuron mukaan Sisä-Suomen poliisi sai virka-apupyynnön mennä paikalle selvittämään, löytyykö tunnelista johtolankoja. Se on kuitenkin haastavaa, koska tapauksesta on jo yli viikko aikaa. 

Länsipuron mukaan kyseessä on tavanomainen tekninen tutkinta, mutta tunnelin kaista joudutaan poikkeuksellisesti sulkemaan kokonaan, koska tutkintaa ei muuten voida suorittaa.

Poliisin mukaan sivullisille ei aiheudu liikennekatkoksen lisäksi muuta häiriötä.

Päivitetty kello 17.20: Lisätty poliisin antamat lisätiedot juttuun ja otsikkoon.

Lisää aiheesta:

KRP tutkii väkivaltatapausta Vantaalla – tutkinnanjohtaja vaitonainen yksityiskohdistaPoliisin operaatio Kalliossa: Yksi henkilö löydettiin kuolleena asuntolasta – taustoja selvitelläänTampereen keskustassa oli poliisioperaatio, silminnäkijä Aamulehdelle: Talosta kannettiin ulos ruumis – poliisi tutkii kuolemaaIlmoitus ampujasta käynnisti operaation Oulussa – poliisi vaikenee tapahtumien kulusta, mutta rikosnimikkeissä piilee vihjeVantaan puukottaja yhä vapaalla jalalla – poliisi niukkasanainen tapauksesta Porvoon poliisiampumisen tapahtumapaikalla on yhä kuhinaa, vaikka elokuvamaisesta jättioperaatiosta on kulunut pian jo kuukausi – poliisi vaikenee
Porvoon poliisiampumisetPoliisiTampereLiikenneKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Porvoon poliisiampumiset
  • 27.5.12:38
    Vankila

    MTV:n tiedot: Porvoon poliisiampujaveljekset siirretty Ruotsiin suorittamaan vankeustuomiota

  • 04.01.202215:13
    Väkivaltarikokset

    Porvoon poliisiampujat tyytyvät tuomioihinsa: Ruotsalaisveljesten 15 vuoden maksimirangaistukset jäävät voimaan

  • 20.11.202109:26
    Porvoo

    Porvoon perhetragedia on synkkä lisä kaupungin rikoshistoriaan: Nämä teot eivät unohdu

  • 24.08.202116:08
    Rusko

    Tällainen on Ruskon poliisiampumisessa kuolleen perheenisän rikostausta – uhkaili ravintolassa ampuvansa miehen ja ajoi humalassa auton katolleen

  • 19.01.202115:55
    Porvoo

    Käräjäoikeus antoi maksimirangaistuksen: Poliiseja kohti ampuneet ruotsalaisveljekset valittivat tuomiostaan