Mustikkamaalle muuttaneen Sompasaunan alastomat uimarit aiheuttavat närää alueen asukkaissa.
Mustikkamaalle julkisen uimarannan ja ulkoilureittien kupeeseen muuttanut Sompasauna on herättänyt vastustusta alueen asukkaissa. Erityistä närää aiheuttavat alasti uimaan menevät saunojat.
Helsingin kaupunki on saanut alastomiin saunojiin liittyen parikymmentä palautetta, kertoo Helsingin Sanomat (HS). Maanantaina paikalle soitettiin poliisit.
– Ilmoittaja oli ollut lapsen kanssa rannalla, ja sitten saunasta on mennyt alastomia miehiä uimaan, komisario Katja Nissinen Helsingin poliisista kertoo MTV Uutisille.
– Sitten kun heitä (alastomia miehiä) on pyydetty kiertämään vähän kauempaa, niin sieltä on tullut asiatonta huutelua.
Poliisi ei tavoittanut alastomia uimareita paikalle saapuessaan.
Poliisi arvioi tapaukset tilannekohtaisesti
Sukupuolisiveellisyyttä loukkaavaa tekoa ei ole helppo määritellä yksiselitteisesti, sillä konteksti vaikuttaa teon rangaistavuuteen.
Alastomana uiminen yleisellä paikalla ei ole lain mukaan kiellettyä, mutta se muuttuu laittomaksi, jos nakuilu häiritsee muita. Poliisi arvioi tapaukset tilannekohtaisesti.
– Meillähän on Helsingissä myös nudistirantoja, jossa ihmiset voivat olla rauhassa alasti. Ja toisaalta ne, jotka eivät halua tällaista nähdä, tietävät, ettei sinne tarvitse mennä, Nissinen sanoo.
– Sompasaunan haaste on, että joku voi mennä Mustikkamaan uimarannalle tietämättä, että siitä voi yhtäkkiä joku sujahtaa alasti uimaan. Se voi olla äkillistä ja yllättävää, ja tällaisessa tilanteessa voi syntyä hämmennystä ja suuttumusta.
Kulosaarelaisten ja saunojien välillä kitkaa
Nissinen toivoo, että ihmiset pyrkisivät selvittämään asioita keskenään puhumalla ja ymmärtämällä toista osapuolta. Mikäli ratkaisua ei synny, voi pyytää myös poliisin paikalle.
– Mikä itselle ei ole yhtään häiritsevää, voi olla toiselle erittäin häiritsevää. Meidän saunakulttuuriin tietyllä tavalla kuuluu alastomuus ja se on luontevaakin, mutta se ei ole kaikille sama asia, Nissinen toteaa.
– Hienoimmillaan aikuiset ihmiset pystyisivät keskustelemaan tällaisista asioista. Mutta kaikki eivät pysty ymmärtämään sitä toisen tilannetta.
Ongelmaksi on noussut porvarillisen Kulosaaren ja boheemin Sompasaunan henkinen yhteensopivuus. HS:n jututtamien kulosaarelaisten mukaan suositun saunan hälinä häiritsee alueen rauhaa.
Aiemmin Sompasaaressa ja Verkkosaaressa toiminut Sompasauna on siistiytynyt entisestä, mutta meno voi yhä muuttua railakkaaksi iltaa kohden.
Nissinen toivoo, että käytös julkisella paikoilla olisi kunnioittavaa ja hyviä tapoja noudattavaa.
– Yleisellä paikalla olisi aina hyvä noudattaa hienotunteisuutta. Huomioitaisiin aina muut ihmiset, oli kyseessä sitten alastomuus, päihtyneisyys, juhliminen tai mikä tahansa.
Aiheesta uutisoi ensimmäisenä Helsingin Sanomat.
Uutista päivitetty 29.7. kello 14.04: Lisätty maininta, että aiheesta uutisoi ensimmäisenä Helsingin Sanomat.