Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Poliisi selvittää nyt myös Oulun kaupunginjohtajan toimintaa rikoksesta epäillyn yhdyskuntajohtajan toimiin liittyen – kansalainen teki tutkintapyynnön

Kuvituskuvaa Oulun kaupungintalosta.
Kuvituskuvaa Oulun kaupungintalosta.
Julkaistu 12.12.2022 11:31

MTV UUTISET –Ari Kettunen

Oulun poliisille on tullut marraskuun 8. päivänä tutkintapyyntö kansalaiselta koskien Oulun kaupunginjohtajan Päivi Laajalan toimintaa liittyen Oulun kaupungin entisen yhdyskuntajohtaja Matti Matinheikin toimintaan yhdyskuntajohtajana.

Tutkintapyynnössä poliisia pyydetään selvittämään, onko Laajala mahdollisesti syyllistynyt virkarikokseen tai –rikkomukseen, koska hän ei tehnyt poliisille rikosilmoitusta Matinheikin toiminnasta.

Rikosilmoituksen sijaan Laajala päätyi antamaan Matinheikille tämän toiminnasta kirjallisen varoituksen maaliskuussa 2020. Varoitusta ei annettu tiedoksi kaupunginvaltuustolle tai kaupunginhallitukselle.

Oulun poliisi kertoi perjantaina, että se aloittaa esitutkinnan Oulun kaupungin entisen yhdyskuntajohtajan Matti Matinheikin virkatoimista yhdyskuntajohtajana.

Poliisi tutkii Matinheikin toimia virka-aseman väärinkäyttämisenä.  Rikosepäilyt ajoittuvat vuosille 2018 ja 2019 ja niiden mukaan Matinheikin virka-auton hankintaan ja sähköpyörän käyttöön liittyy epäselvyyksiä. Lisäksi Matinheikille oli vuokrattu kaupungin kustannuksella pysäköintipaikka ilman asianmukaista perustetta.

Poliisilla on tutkittavana syyllistyikö Matinheikki rikokseen, kun hän poisti virka-autostaan paikkatietojärjestelmän tiedot, joista näkee missä auto on milloinkin liikkunut. Oulun kaupunki joutui käyttämään paikkatietolaitteiston sen valmistajalla, jotta saatiin palautettua tiedot, joiden pohjalta päästiin näkemään missä autolla oli liikuttu.

Lue myös: Oulun yhdyskuntajohtaja Matti Matinheikkiä epäillään rikoksesta

Kaupunginjohtajan toimintaa selvitellään

MTV Uutiset sai perjantaina tiedon, että Matinheikin toimintaan liittyviä tapahtumia selvitetään myös Laajalan osalta. Oulun poliisin rikosylikomisario vahvistaa, että poliisille on jätetty Laajalaa koskeva tutkintapyyntö.

Kari Pakanen

Pakanen kertoi MTV Uutisille maanantaina, että Laajalasta ei ole tehty erillistä esiselvitysilmoitusta vaan asia tutkitaan Matinheikin asiakokonaisuuden yhteydessä. Prosessin etenemisestä ja aikatauluista poliisi ei pysty kertomaan tässä vaiheessa mitään.

Esiselvityksessä asiaa selvitetään alustavasti, ennen kuin päätetään, aloitetaanko esitutkinta vai ei, jotta kukaan ei aiheettomasti joutuisi rikoksesta epäillyksi. Esitutkintaa ei välttämättä käynnistetä, jos siihen ei esiselvityksen perusteella ole aihetta.

Laajalan toimintaa Matinheikin tapauksen yhteydessä on selvittämässä poliisin kanssa yhteistyössä Pohjois-Suomen syyttäjälaitoksen aluesyyttäjä Katri Junnikkala-Heikkinen. Hän ei halunnut kommentoida asiaa tässä vaiheessa vaan sanoi tiedotusvastuun olevan poliisilla.

– Jos asia tulee syyttäjälle syyteharkintaan, niin siinä vaiheessa siirtyy myös tiedotusvastuu syyttäjälle.

Kimurantti kaupunginjohtajan hakuprosessi

Oulussa on käynnissä kaupunginjohtajan valinta seuraavalle kuusivuotiskaudelle. Kaupunginjohtajan virka tuli haettavaksi, kun Laajalan nykyinen kuuden vuoden määräaika tehtävässä päättyy. Hakuprosessi on ollut mutkikas.

Ensimmäinen haku virkaan oli auki 15.9.–5.10. Tässä haussa virkaa haki 13 henkilöä, joista yksi oli Matti Matinheikki. Hän veti hakemuksensa pois. Tässä vaiheessa epäilyt Matinheikin väärinkäytöksistä tulivat julki paikallisessa mediassa ja näin myös kaupunginhallituksen ja -valtuuston tietoon.  

Laajala ei tässä vaiheessa ollut hakenut virkaa. Hakijoiden vähäisen määrän vuoksi viran hakuaikaa jatkettiin 1.11. saakka. Jatkohaussa virkaa haki 10 henkilöä, joista yksi oli Laajala.

Tänään maanantaina 12. joulukuuta Oulun kaupunginvaltuusto äänestää uudesta kaupunginjohtajasta. Ehdokkaista ovat jäljellä valtioneuvoston kanslian strategiaosaston osastopäällikkö, kauppatieteiden tohtori Seppo Määttä ja nykyinen kaupunginjohtaja Päivi Laajala.

"Minulla tuli mitta täyteen"

Tutkintapyyntö Laajalan toimista on tehty marraskuun 8. päivä. Tutkintapyynnön tekijä kertoo MTV Uutisille kyllästyneensä kaupungin ylimmän johdon toimintatapoihin.

– Minulla tuli mitta täyteen Oulun kaupunginjohtajan ja kaupunginhallituksen puheenjohtajan suhmuroinnista. Salailu liittyen Matinheikin tapaukseen oli viimeinen sysäys ja päätin jättää molemmista tutkintapyynnön poliisille. Poliisi on soittanut minulle asiaan liittyen viimeksi perjantaina 9.12. ja pyytänyt lisätietoja, tutkintapyynnön tekijä kertoo.

MTV tavoitti Päivi Laajalan, mutta hän ei halunnut kommentoida asiaa, koska hän ei kysyttäessä ollut tietoinen tutkintapyynnön jättämisestä ja asian selvittelystä hänen osaltaan.

Matti Matinheikki ilmoitti marraskuun lopussa 2020 eroavansa Oulun kaupungin yhdyskuntajohtajan virasta. Hän siirtyi seuraavan vuoden alusta yksityisen yrityksen palvelukseen. Siellä hänen toimitusjohtajan työsopimuksensa päättyi 28.10.2022.

Lisää aiheesta:

Helsingin apulaispoliisipäälliköstä rikosilmoitus – irtisanottu ja virkansa takaisin saanut konstaapeli vaatii esitutkintaa Haapajärven kaupunginhallitus päätti tehdä rikosilmoituksen epäillystä virkarikoksestaOulun entistä kaupunginjohtajaa Päivi Laajalaa epäillään rikoksestaVirka-auto ja sähköpyörä omassa käytössä, vaateostoksia ilman hankintapäätöstä – Oulun entisen yhdyskuntajohtajan toiminta pian syyteharkintaanPoliisi MTV:lle: Rovaniemen kaupungin rökälesijoituksiin liittyvästä rikostutkinnasta ei saada vastauksia ennen kuntavaalejaTutkinnanjohtajalle huomautus Vihdin ahdistelutapauksen tiedottamisesta
OuluRikosepäilytRikos

Tuoreimmat aiheesta

Oulu
  • pe21:47
    Kadonneet

    Poliisi etsii Siikajoelta kadonnutta miestä – on ehkä nähty kävelemässä kohti Raahea tiellä 8

  • to10:15
    Väkivaltarikokset

    Oulun keskustassa väkivallanteko – vakavat seuraukset

  • ti19:35
    Henkirikokset

    Ei herkille: Oulun murhasyytetty jakoi somessa karmeita kuvia uhrista ennen kuin soitti 112:een: "Petturin palkka on kuolema"

  • ti11:10
    Henkirikokset

    Ruotsalainen löi pesäpallomailalla 10 kertaa puolustuskyvytöntä miestä – Oulun Korvensuon murha oikeudessa

  • ma12:18
    Henkirikokset

    Oulun tappo: Jo kolmas henkilö vangittu