Poliisin tietojen mukaan noin 15-vuotiaat nuoret olivat ahtautuneet koppimönkijän sisään.
Kuusi nuorta loukkaantui koppimönkijäonnettomuudessa Keski-Suomen Hankasalmella, kerrotaan STT:lle Sisä-Suomen poliisista.
Onnettomuus tapahtui varhain sunnuntaina, kun mönkijä suistui tieltä. Poliisin tietojen mukaan noin 15-vuotiaat nuoret olivat ahtautuneet mönkijän sisään.
Lue myös: Traktorimönkijöiden määrä liikenteessä kasvanut – nuorten viehtymys menopeliin näkyy onnettomuustilastoissa
Päivystävän tutkinnanjohtajan, rikoskomisario Paavo Ritarin mukaan onnettomuuden tapahtumista tai syystä ei ole toistaiseksi tietoa.
– Esitutkinta on alussa. Niitä selvitetään kuulustelujen aikana, Ritari kertoo STT:lle.
Kaikki onnettomuudessa mukana olleet kuljetettiin sairaalaan. Yksi kyydissä olleista loukkaantui tilanteessa vakavasti.
Tapausta tutkitaan törkeänä liikenneturvallisuuden vaarantamisena, mutta epäilty rikosnimike voi muuttua tutkinnan edetessä. Poliisin käsityksen mukaan alkoholilla ei epäillä olleen osuutta ulosajoon.
Onnettomuudesta uutisoi aiemmin Keskisuomalainen.