Poliisi aikoo esittää Pohjanmaalta vuosi sitten kadonneen suurperheen vanhempia vangittaviksi poissaolevina.
Perusteina ovat poliisin epäilyt vanhempien syyllistymisestä törkeisiin rikoksiin.
Poliisi tiedotti asiasta tänään.
Poliisi kertoo jatkaneensa aktiivisesti perheen katoamiseen liittyvää esitutkintaa. Tutkinnassaan poliisi on selvittänyt tapahtumien kulkua ja koventanut huomattavasti perheen vanhempiin liittyviä rikosepäilyjä.
Aiemmin poliisi on kertonut epäilevänsä Tommy ja Karoliina Karfia lastensa omavaltaisesta huostaanotosta, koska nämä veivät kaikki seitsemän lastaan omavaltaisesti näiden huostaanottopaikasta.
Nyt poliisi epäilee perheen vanhempia muun muassa törkeästä vapaudenriistosta, törkeästä ihmiskaupasta ja törkeästä pahoinpitelystä. Poliisi vahvistaa MTV Uutisille, että molempia perheen vanhempia epäillään nimenomaan omiin lapsiinsa kohdistuvasta törkeästä pahoinpitelystä.
MTV Uutisten näkemien vuoden takaisten oikeuden asiakirjojen perusteella asiassa on epäilty pahoinpitelyä ja vapaudenriistoa perheen sisällä. MTV ei ole kuitenkaan tavoittanut tutkinnanjohtajaa kommentoimaan asiaa.
Yksi tutkittavista rikosnimikkeistä on poliisin mukaan edelleen lapsen omavaltainen huostaanotto, joka voi muuttua lapsikaappaukseksi, mikäli perhe löytyy ulkomailta.

