Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Piispa Teemu Laajasalo myöntää kirjanpitorikkomuksen yhtiönsä toiminnassa: "Myönnän laiminlyönnit ja olen niistä pahoillani"

4:16Teemu Laajasalo: Kirkon rahankäytön pitää olla läpinäkyvää
Julkaistu 11.10.2018 11:24
Toimittajan kuva

Tiia Palmén

tiia.palmen@mtv.fi

Helsingin poliisi tiedotti tänään, että piispa Teemu Laajasalon omistaman yhtiön kirjanpidon epäselvyyksissä epäillään rikosta ja asia on siirtynyt syyteharkintaan.

Sen sijaan Laajasalon luottokortin käytössä ja matkalaskuihin liittyvissä epäselvyyksissä ei epäillä rikosta.

Teemu Laajasalo ei halua kommentoida tässä vaiheessa asiaa.

– Jään odottamaan asian ratkaisua, enkä tässä vaiheessa kommentoi asiaa. Jätän viranomaisille ja myös itselleni työrauhan nykyisessä virassani, piispa toteaa Helsingin hiippakunnan nettisivuille tänään lisätyssä tiedotteessa.

Neljä rikosilmoitusta

Laajasalosta tehtiin tämän vuoden tammikuussa neljä rikosilmoitusta poliisille, joissa pyydettiin selvittämään, onko hänen toiminnassaan entisessä virassaan kirkkoherrana syytä epäillä rikosta koskien maksukorttia tai kulukorvausilmoituksia.

Samalla poliisille tehtiin ilmoitus koskien Laajasalon vanhan osakeyhtiön kirjanpitoa ja tilinpäätöksiä.

Poliisi ei epäile rikosta Laajasalon kirkkoherran viranhoitoon liittyvien väitteiden osalta.

– Hyvä, että asia on nyt saatu päätökseen sekä seurakuntayhtymän että poliisin selvityksen jälkeen, piispa sanoo tiedotteessa.

Myöntää huolimattomuuden kirjanpidon hoidossa

Laajasalon yhtiön kirjanpidon puutteiden osalta asia siirtyy syyttäjälle syyteharkintaan. Laajasalo toteaa myöntävänsä kirjanpitorikkomuksen.

– Kuten olen aiemmin julkisuudessa todennut, kirjanpidon hoidossa on ollut huolimattomuutta. Yrityksen kaikki velvoitteet on hoidettu, mutta myöhässä. Laiminlyönneillä ei ole saatu hyötyä. Se ei poista sitä, että olisi pitänyt olla huolellisempi.

– Myönnän laiminlyönnit ja olen niistä pahoillani. Yritys on ajettu alas, sillä ei ole toimintaa ja sen vastuut on hoidettu, Laajasalo sanoo tiedotteessa.

Asia koskee Laajasalon aiempaa yritystoimintaa eikä nykyistä tai edellistä viranhoitoa. Tästä syystä tuomiokapituli ei kommentoi asiaa enempää.

Lisää aiheesta:

Lehdet: Johanna Korhosen tutkintapyynnöt piispa Teemu Laajasalon toimista eivät johtaneet esitutkintaanJulkkispiispa Teemu Laajasalo sakkoihin tuottamuksellisesta kirjanpitorikoksesta – maksettavaa 1 620 euroaSyyttäjä: Piispa Teemu Laajasalon firmasta lähti virheellistä tietoa verottajalle useilta tilikausilta Syyttäjä nosti syytteet Helsingin piispa Teemu Laajasaloa vastaan – rikoksena huolimattomuus kirjanpidossaPiispa Teemu Laajasalon yhtiön toiminnassa epäillään rikosta – vapautui syytteistä samppanjalla ja hotelleilla törsäilystäänHelsingin piispa osti Coca-Colaa ja yöpyi sviitissä kirkon laskuun: "Olen ollut huolimaton ja tehnyt virhearvion"
Piispa Laajasalon rahasotkutTalousrikoksetRikos

Tuoreimmat aiheesta

Piispa Laajasalon rahasotkut
  • 27.08.201916:47
    Piispat

    SK: Piispa Laajasalon yhtiön velka haihtui mystisesti – onko 400 000 euroa maksettu pois tai annettu anteeksi?

  • 13.11.201815:09
    Helsinki

    Poliisi on päättänyt piispa Laajasalon asumisjärjestelyjen tutkinnan – ei syytä epäillä veropetosta

  • 13.11.201810:40
    Helsinki

    Piispa Laajasalo avautuu lukuisista selvityspyynnöistä: "Koen Johanna Korhosen tavan toimia epäreiluna vainoamisena"

  • 12.11.201822:10
    Helsinki

    IL: Piispa Teemu Laajasalosta tehty uusi selvityspyyntö poliisille: "Voi täyttää verovälttelyn tunnusmerkit"

  • 12.11.201816:50
    Talousrikokset

    Syyttäjä nosti syytteet Helsingin piispa Teemu Laajasaloa vastaan – rikoksena huolimattomuus kirjanpidossa