Jääkiekon SM-liigassa lauantain kierroksella ohjelmassa oli kuusi ottelua.
HPK, Pelicans, KalPa, Sport, SaiPa, Lukko, Tappara ja Ässät aloittivat omat näytöksensä kello 17.
Tampereella Tappara rokotti Ässiä hölmöilystä. Ässät tarjosi Tapparalle kahden miehen ylivoimaa pariinkin eri otteeseen väärien vaihtojen ja kiekon vippausten kautta.
Tappara kiitti ja kumarsi. Isänniltä esillä oli erityisesti Petri Kontiola, joka keräsi kasaan neljä syöttöpistettä (0+4).
Tappara oli lopulta parempi lukemin 5–4.
Kirvesrinnat nousivat nyt pisteen päähän sarjan kärjessä olevasta Ilveksestä. Tappara on pelannut kaksi ottelua vähemmän kuin Ilves.
Kuopiossa Risto Dufvan luotsaama Sport jatkoi kovien temppujen tekoa. Sport oli kaatanut perjantaina kotonaan Tapparan maalinäytöksessä lukemin 6–5. Lauantaina se teki räväkän nousun ottelussa KalPaa vastaan.
KalPa johti pitkään taistelua Konsta Kapasen osuman avulla, joka syntyi ajassa 7.25.
Sport kiri rinnalle kolmannen erän jälkimmäisellä puoliskolla, kun Atro Leppänen heilutti verkkoja. Tasoitusmaalin aika 52.30.


