Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Perussuomalaiset näkevät työperäisen maahanmuuton hyödyllisenä – "Meidän täytyy säilyttää tarkka harkinta"

10:53Poliitikot vastaavat: Tarvitaanko työperäistä maahanmuuttoa?Poliitikot vastaavat: Tarvitaanko työperäistä maahanmuuttoa?
Julkaistu 06.02.2023 09:12
Toimittajan kuva
Petri Tyynmaa

petri.tyynmaa@mtv.fi

Maanantaiaamun Huomenta Suomessa keskusteltiin työperäisestä maahanmuutosta.

Perussuomalaisille kelpaa osaajien ja ammattitaitosen henkilöstön rekrytointi ulkomailta, perusuomalaisten kansanedustaja Sakari Puisto sanoo.

– Suurin kritiikki meillä kohdistuu turvapaikkapoliittiselle puolelle, mutta olemme selvästi sanoneet, että osaajien ja ammattitaitosen henkilöstön rekrytointi voi olla hyödyllistä.

– Peruslähtökohtana on se, että ihmisen pitää tulla toimeen ja pystyä elättämään itsensä ja perheensä.

Lue myös: Perussuomalaiset sallisi turvapaikkahakemukset vain Euroopasta tuleville – hakijoiden tulisi osallistua tulkkauksen kustannuksiin

Kokoomuksen kansanedustaja Pia Kauman mielestä tämä kuulosti uudelta linjalta työperäiseen maahanmuuttoon.

– Puheenjohtaja Riikka Purrahan on puhunut hyvin negatiiviseen sävyyn, että mitään työperäistöä maahanmuuttoa ei hyväksytä.

Kauma sanoi yllättyneensä Puiston mielipiteestä positiivisesti.

– Kokomuuksessa lähdemme siitä että meillä väestö ikääntyy. Viime vuonna syntyi vähiten lapsia 150:een vuoteen. Meillä on valtava tarve eri aloilla uudesta työvoimasta.

"Kyllä meidän kasvu tulee sakkaamaan"

– 130 000 työntekijää tarvitaan yksinomaan teknologiateollisuuden puolelle vuoteen 2030 mennessä. 200 000 työntekijää sotealalle seuraavan kymmenen vuoden aikana. Tällä kuviolla emme yksinkertaisesti pysty vastaamaan tähän, ja maahanmuuttoa tarvitaan.

Perussuomalaiset eivät halua, että kymmeniä tuhansia ihmisiä rekrytoidaan ilman harkintaa, Puisto sanoo.

– Tällainen kirjaus löytyy muun muassa hallitusohjelmasta ja monet tahot ovat väläytelleet sitä. Meidän täytyy monestakin syystä säilyttää tarkka harkinta.

Lue myös: Kokoomuksen tavoitteena on, että neljä viidestä työikäisestä on töissä vuonna 2030 – merkittäviä säästöjä myös sosiaalietuuksiin

Harkinta liittyy muun muassa siihen, että ensin pitää selvittää löytyykö työpaikkaan suomalaista työntekijää. Mikäli ei löydy, työntekijä voidaan rekrytoida EU:n ulkopuolelta.

– Tietenkin meidän täytyy ensisijaisesti miettiä oman ja täällä asuvan työvoiman työllistämistä, mutta se ei valitettavasti riitä. 

Kauma arvioi, että avoimia työpaikkoja olisi Suomessa tällä hetkellä ainakin 130 000.

– Niihin ei löydy työntekijöitä. Kyllä meidän kasvu tulee sakkaamaan ja vanhukset jää hoitamatta jos ei niihin saada työntekijöitä.

Jutun alussa olevalta videolta voit katsoa koko haastattelun, jossa puhuttiin muun muassa Kanadan-mallista.

Lisää aiheesta:

Ministeri Rantanen ärähtää: "Ihmettelen suunnattomasti, ettei työvoimaa kotimaasta löytyisi"MTV Uutisten tiedot: Valmistelu ulkomaalaisten huippuosaajien erillisratkaisusta käynnistetään – Purra ei tyrmää työministeri Satosen avaustaVarman toimitusjohtaja tyrmää: Hallituksen ajama maahanmuuton kolmen kuukauden sääntö "kaatuu mahdottomuuteensa"Jussi Halla-aho puolustaa ehdotusta 3 000 euron tulorajasta Suomeen pääsemiselle: "Maahanmuuton kannattajat haluavat vain lisää halpatyövoimaa"Suomessa on satojatuhansia työttömiä, mutta hallitus lisää työperäistä maahanmuuttoa – näistä syistä EK:n johtaja kehuu päätöstäTyöministerin pelko: Kantasuomalaiset työttömät ja maahantulijat asetetaan vastakkain
Huomenta SuomiMaahanmuuttoTyöllisyysTyöpaikatKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Huomenta Suomi
  • Eilen10:44
    Varusmiehet

    Armeija pakolliseksi naisille? Valmiusjärjestön mielestä yksi iso keskustelu on käymättä

  • Eilen05:57
    Testamentti

    Näin harva suomalainen on tehnyt testamentin – "Tosi tärkeä asiakirja"

  • Eilen05:27
    Rikos

    Julma väkivalta, ulkomaalaiset, nuoret: Kokeneet rikostoimittajat kertovat, kuinka rikollisuus ja heidän työnsä on mullistunut

  • 14.9.20:00
    Sienet

    Sienikori täynnä? Näin tunnistat ja käsittelet sienet oikein

  • 14.9.15:15
    Työnhaku

    Koetko työnhaussa ikäsyrjintää? Iän voi kääntää vahvuudeksi