Koko alkuviikon pudotuspelien alkamista odotelleilla pussinokilla riittää menestysnälkää.
- Viikonloppuna puhalsimme ulos. Maanantaina palasimme hallille ja aloimme keskittyä playoffeihin. Aika pitkälti tämä alkuviikko on ollut sellaista hiomista ja odottamista, Pelicans-kapteeni Arttu Luttinen selvittää MTV3.fin haastattelussa.
- Torstaita on odoteltu koko alkuviikko ja on hienoa päästä lopulta irti.
Pelicansin vastus puolivälierissä on Oulun Kärpät, joka selvitti tiensä kahdeksan parhaan joukkoon Villi kortti -kierrokselta.
- Kärpät on yksi 200-luvun menestyneimmistä organisaatioista ja heillä on paljon kokemusta siitä, että mitä menestyminen vaatii. Se on kova joukkue, Luttinen tietää.
Lahtelaiset eivät ole viime vuosina juuri menestyneet, mutta tämä kausi on ollut kaiken kaikkiaan vakuuttava.
- Meillä on enemmänkin nälkäinen joukkue, joka ei ole hirveästi voittanut mitään. Me olemme hyvällä matkalla kohti menestystä ja paljon on opittu jo tämänkin kauden aikana, Luttinen näkee.