Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Pekka Pouta: Säähän tulossa täyskäännös – "Silloin tuulimyllyt alkavat jauhaa"

3:14Säähän tulossa selvä käänne etelään: ”Lumet saavat kyytiä”Pekka Pouta kiteyttää: Lapissa talvi vielä jatkuu, mutta etelän lumet ovat häviämään päin.
Julkaistu 11.03.2024 10:00
Toimittajan kuva

Jari Heikkilä

jari.heikkila@mtv.fi

Alkuviikko on Suomessa korkeapaineen sävyttämää säätä, mutta viikon keskivaiheilla tilanteeseen tulee muutos, kertoo meteorologi Pekka Pouta.

Pouta kertoo, että tänään ja huomenna on hienoa kevättalvista säätä. Yöt ovat alkuviikosta pakkasöitä, mutta päivisin aurinko nostaa lämpötilan plussalle selkeillä alueilla.

– Aamun sumupilvet hälvenevät tänään päiväksi. Etelä-ja keskiosassa maata on laajalti aurinkoista, samoin Länsi-Lapissa. Tiistaipäiväksi Lappiin saapuu sitten laajemmin sumupilviä. Sinne tulee kosteutta osittain sulalta Perämereltä.

Etelä- ja keskiosassa maata sää on puolestaan huomenna hyvinkin aurinkoinen. Keskiviikkona tapahtuu sitten selvä muutos.

– Silloin tuulimyllyt alkavat jauhaa ja etelässä lumet saavat kyytiä. Keskiviikosta eteenpäin yötkin ovat plussan puolella ja vettäkin on luvassa, Pouta kertoo.

Keskiviikon aikana etelänpuoleinen virtaus voimistuu ja tuo laajemmin pilviä taivaalle. Maan keskiosan vaiheille muodostuu heikkoja lumi- ja räntäsateita.

Torstain aamupäivän ja päivän aikana Suomen yli kulkee runsaampi sadealue. Sadealueen jälkipuolella esimerkiksi perjantai on Poudan mukaan hienon näköinen ja osittain aurinkoinenkin.

Lauantaina ennuste muuttuu epävarmemmaksi

Lauantaina sääennuste muuttuu selvästi epävarmemmaksi. Pouta kertoo, että joka tapauksessa jatkossakin Suomi on sadealueiden reitillä.

– Viikonloppu ja ensi viikon alku on lounaasta pukkaavien sadealueiden marssia Suomen ylitse. Mutta tarkkaa sade-ennustetta ei kannata katsoa lauantaista eteenpäin, vaan se tulee todennäköisesti muuttumaan.

Pouta kiteyttää, että Lapissa talvi vielä jatkuu ja sinne voi tulla jopa lisää lunta, mutta etelän lumet ovat häviämään päin. 

– Aivan maan lounaisosassa maa on jo pitkälti sula. Eli kevät etenee vähän eri tapaan sitten loppuviikon aikana.

Kuukausiennusteen mukaan Suomi on kahden ilmamassan rajalla. Etelään virtaa tällä viikolla lauhaa ilmaa. Pohjoisessa lämpötila on puolestaan lähellä keskimääräistä. 

– Ja aika samantyyppinen on vielä ensi viikkokin. Kahden ilmamassan väissä kulkee sateita, eli se tarkoittaa että siitepöly- ja katupölytilanne vähän helpottuvat ja sadealueita tulee suunnilleen päivittäin, Pouta kertoo.
 

Lisää aiheesta:

Liisa Rintaniemi: Suomi jakautuu kahtiaPekka Pouta: "Koittaako kevät vai syksy?"Pekka Pouta: Edessä dramaattinen sääviikko – Lappiin hyytävä lumipyry, etelään lähes 20-asteinen keskiviikko, viikonloppua uhkaa "kinkkinen juttu"Tuleva viikko saa Pekka Poudan iloitsemaan, ettei ole koko viikkoa putkeen töissä – tässä syyNyt on se hetki nauttia auringosta! Sää kuivahtaa väliaikaisesti – pohjoiseen viikonlopuksi jopa 20 asteen yöpakkaset!Säässä tapahtuu maanantaina mukava käänne – sunnuntaina kuurottelee ja ukkostaa
SääKevätKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Sää
  • 17:02
    New York

    New Yorkiin julistettiin hätätila koillismyrskyn vuoksi

  • 14:43
    Syksy

    Pekka Pouta syyslomaviikon säästä: "Maakellarin hajua ja maku on aika hedelmäinen"

  • 12:48
    Maa

    Miksi Suomen korkeudella lämpöä karkaa maapallolta? Pekka Pouta: "Tapahtuu isoja juttuja"

  • Eilen12:47
    Syksy

    Kylmä koura kuristaa syysloma-Suomea

  • 11.10.10:49
    Tuuli

    Myräkkä pieksee Suomea viikonloppuna – varoituksia lähes koko maahan