Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Pekka Haavisto kommentoi Anna Kontulan pidätystä Israelissa: "Asia tullaan selvittämään"

7:49Pekka Haavisto kommentoi Anna Kontulan pidätystä Israelissa:"Asia tullaan selvittämään"
Julkaistu 14.01.2020 13:55(Päivitetty 14.01.2020 14:40)
Toimittajan kuva
Alec Neihum

alec.neihum@mtv.fi

Ulkoministeri Pekka Haaviston (vihr.) mukaan kansanedustaja Anna Kontulan (vas.) pidätysasia tullaan selvittämään.

Kansanedustaja Kontula pidätettiin eilen hänen ollessa matkalla aktivistiryhmän mielenilmaukseen Israelissa Gazan rajalla.

Kontulan mukaan Israelin poliisi otti hänet kiinni epäiltynä laittomasta maasta poistumisesta eli yrityksestä pyrkiä Gazaan ilman Israelin lupaa. 

Lue myös: Mielenosoitukseen matkalla ollut kansanedustaja Anna Kontula otettiin kiinni Israelissa – kymmenen tunnin jälkeen hän pääsi vapaaksi: "Minua yritettiin painostaa"

Ulkoministeri Haavisto korosti, ettei tunne tapausta vielä kovin tarkkaan.

Kansanedustajien tehtäviin tulisi ministerin mukaan liittyä koskemattomuus, mutta toisaalta ulkomailla tulee myös noudattaa vierailumaan lakeja.

– En tiedä vielä tarpeeksi tapauksesta, mutta tietysti kansanedustajien ja heidän tehtäviinsä pitäisi liittyä koskemattomuus ja heidän tehtäviensä kunnioittaminen. Katsotaan mitä voidaan tehdä, ulkoministeri Haavisto kommentoi.

– Tietysti pitää myöskin aina toimia maiden määräysten ja sääntöjen mukaan. Selvitetään, mitä on tapahtunut ja miten voidaan auttaa, Haavisto sanoo.

Ulkoministeri Haaviston mukaan "asia tullaan selvittämään".

Haavisto ei kommentoi al-Hol-kuulemistaan

Haavisto oli tänään aamulla itse perustuslakivaliokunnan kuultavana menettelystään al-Holin suomalaisten suhteen.

Ulkoministeriön konsulipäällikkö Pasi Tuominen on arvostellut Haavistoa painostamisesta ja lainvastaisista päätöksistä al-Holin leirin suomalaisia koskevassa kysymyksessä. 10 oppositiokansanedustajaa pyysi ennen joulua perustuslakivaliokuntaa käsittelemään asiaa.

Haavisto ei kommentoinut päivällä kuulemistaan perustuslakivaliokunnan tahtoon vedoten.

Leiriltä on toistaiseksi tuotu Suomeen kaksi orpolasta. Haavisto ei vastannut suoraan kysymykseen siitä, onko lisää tulossa.

– En voi ihan ajankohtaista tilannetta kommentoida. Viranomaiset tekevät omaa työtään, ja toimitaan sen periaatepäätöksen pohjalta, joka on Sanna Marinin hallituksessa hyväksytty.

Suomalaiset Irakissa "kohtuullisessa turvassa"

Lähi-idän kuumentunut tilanne on näkynyt Irakissa, jossa Suomella on yhteensä 80 sotilasta.

Suomalaisista valtaosa kouluttaa Pohjois-Irakissa kurdien Peshmerga-joukkoja taisteluun äärijärjestö Isisiä vastaan.

Erbilin monikansallisen OIR-operaation lisäksi suomalaisia on myös Bagdadissa.

Haaviston tietojen mukaan suomalaiset ovat omassa leirissään "kohtuullisessa turvassa", mutta normaalitilanteeseen ei ole vielä päästy.

Haavisto: Isku osui kilometrien päähän suomalaisista

Iranin vallankumouskaarti teki viime viikolla ohjusiskun Erbilin tukikohdan lähelle.

Sotilaat selvisivät tilanteesta naarmuitta. Haaviston tietojen mukaan ohjus osui muutaman kilometrin päähän suomalaisista, ja ministerin mukaan isku lieneekin kohdistettu tarkoituksella sivuun leiristä.

– Mutta sehän ei ole mukava tunne, jos kansainväliset kriisinhallitsijat ovat iskujen kohteena. Tästä tietysti olemme esittäneet paheksunnan myös Iranille, Haavisto sanoo.

Useat EU-maat ovat Haaviston mukaan lähettäneet sotilaita lomille esimerkiksi Kuwaitiin ja muualle rauhallisemmille alueille.

– Olemme kuulleet myös tietoja, että Irakin omat turvallisuusviranomaiset eivät ole hoitaneet tehtäviään samalla intensiteetillä kuin aiemmin.

Operaatioita ei voi jatkaa ilman Irakin sitoutumista

Tilanne Lähi-idässä on kärjistynyt Yhdysvaltojen surmattua vaikutusvaltaisen ja palvotun iranilaisen sotilaspäällikön Qassem Suleimanin.

Bagdadin kansainväliselle lentoasemalle tehdyssä iskussa kuoli myös irakilaisen puolisotilaallisen Hashed al-Shaab -järjestön varajohtaja Abu Mahdi al-Muhandis.

Irakin parlamentti on vaatinut hallitusta perumaan avunpyyntönsä kansainvälisistä joukoista. Käytännössä parlamentti siis haluaa esimerkiksi suomalaiset joukot ulos maastaan.

– Irakin parlamentin päätös, joka vaati kaikkien kansallisten joukkojen lähtemistä maasta, on ikään kuin muodollisesti olemassa, Haavisto sanoo.

– Olen puhunut suoraan Irakin ulkoministeri Mohamed Ali Alhakimin kanssa, ja hän vähän vähätteli tätä parlamentin kantaa, se on ikään kuin kiihdyksissä tehty.

Uutta päätöstä siitä, haluavatko irakilaiset maahansa kriisinhallintaoperaatioiden joukkoja, ei ole toistaiseksi tullut. Haaviston mukaan Irakin on sitouduttava maassa olevien joukkojen turvallisuuteen.

– Muuten operaatioita ei voi jatkaa, Haavisto linjaa.

Lisää aiheesta:

Sari Essayah kommentoi viimein kohuttua eriävää Israel-mielipidettä sekä Palestiinan valtion tunnustamistaTasavallan presidentti Sauli Niinistö vahvisti joukkojen lähettämisen Kabulin lentoasemalleUlkoministeri Haavisto kommentoi kurdiviranomaisten aikomusta viedä al-Holin vierastaistelijat ja perheenjäseniä oikeuteen: "Joillain saattaa olla raskauttavia asioita"Suomen sotilasosasto pysyy toistaiseksi Irakissa – sotilaiden evakuoimiseen varaudutaan varmuuden vuoksi: "Olemme tavallaan jo tottuneet tähän"Pekka Haavisto orpolasten kotiuttamisesta Ylellä: "Lapset eivät ole Suomen viranomaisten hallussa"Kuka sanoi mitä ja milloin – joko menit sekaisin al-Hol-vyyhdin kiemuroista? Tässä umpisolmun merkittävimmät käänteet
Pekka HaavistoVasemmistoliittoIsraelal-HolIrakRauhanturvaajatKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Pekka Haavisto
  • 19.10.15:55
    YK

    Ikea-johtaja ja Pariisin pormestari – Pekka Haavistolla kovia vastaehdokkaita YK-pestiin

  • 9.10.22:59
    Israel

    Pekka Haavisto MTV:lle: Ensiaskel kohti Lähi-idän rauhaa on otettu, Israel oli tehdä karmean virheen – näin ääriryhmät pidetään kurissa

  • 8.10.21:02
    YK

    Ville Tavio: Haavisto ei toiminut Al-Holin "sotkussa" kansallisen edun mukaisesti

  • 8.10.18:22
    Pakolaiset

    Pekka Haavisto ehdolla YK:n pakolaisjärjestön johtoon

  • 6.10.21:05
    Israelin ja Hamasin sota

    Päästäänkö Israelin ja Hamasin neuvotteluissa rauhaan? Pekka Haavisto arvioi