Suomalainen äiti ja lapsi jäivät lumivyöryn alle tiistaina ja löytyivät myöhemmin kuolleina.
Muoniossa Pallastunturilla tiistaina lumivyöryn jälkeen kadonnut alaikäinen lapsi on löytynyt kuolleena, kertoi poliisi torstaina. Perheen äiti löydettiin kuolleena tiistai-iltana. He olivat onnettomuuden sattuessa hiihtovaelluksella.
Lumivyöryn alle jääneet äiti ja hänen 12-vuotias poikansa olivat vyöryn alle jäädessään palaamassa useamman yön hiihtovaellukselta kohti Pallastunturin hotellia.
Vyöryalue, jolta äitiä ja poikaa etsittiin, oli 85 metriä leveä ja 270 metriä pitkä, eli vyöryn kokonaispinta-ala oli noin 2,2 hehtaaria. Vyöryn lähtöalue oli noin 330 metriä leveä.
Poika löytyi vyöryalueen pohjoisen puolen laidasta, vyöryn loppupäästä, kertoi poliisin toimintaryhmän vetäjä Antte Lauhamaa torstai-iltana tiedotustilaisuudessa. Poika oli hautautunut syvälle lumeen, mutta mukana ollut ahkio paljasti sijainnin.
– Ahkio näkyi lumen seasta. Se pystyttiin näkemään nyt paremmalla kelillä. Hän oli ahkiossa kiinni, hautautuneena noin metrin ja 50 senttiä lumen alla, Lauhamaa kertoi.
Tiistaina löytynyt äiti oli noin 150 metrin etäisyydellä torstaina löytyneestä pojasta.
– Erona oli se, että äidin hautautumissyvyys oli noin 50 senttiä. Poika oli hautautunut huomattavasti syvemmälle.
7:01Katso video tiedotustilaisuudesta: Lumesta pilkottava ahkio näytti syvälle hautautuneen lapsen viimeisen sijan.

