Pallaksen lumivyöryssä kuoli kaksi ihmistä.
Poliisi kertoo tiedotteessaan, kuinka tapahtumat kulkivat Pallastunturilla tapahtuneessa lumivyöryssä, jossa kuoli äiti ja 12-vuotias poika.
Äiti ja poika jäivät lumivyöryn alle 2. tammikuuta Pallastunturilla oltuaan hiihtovaelluksella. Äiti löytyi kuolleena tiistaina noin kello 22.00 ja poika torstaina noin kello 11.30
Lumivyöry tapahtui Muoniossa sijaitsevan Pallastunturin Pyhäkurussa. Lumivyöryn alle jääneet äiti ja poika olivat palaamassa useamman yön hiihtovaellukseltaan takaisin hotellille. Äiti ja poika olivat omatoimisella hiihtovaelluksella kahdestaan.
Poliisi kertoo, että alueella oli tapahtuma-aikaan yli 21 asteen pakkanen ja kova tuuli. Näkyvyys oli huono. Äiti soitti hätäkeskukseen sääolosuhteiden aiheuttamien ongelmien vuoksi tiistaina 2.1. noin kello 14.
Lue lisää: Hätäkeskusseloste: Tällainen oli äidin ja lapsen viimeinen puhelu ennen Pallaksen tragediaa – "Eivät eteensä nähneet"
Pelastuslaitos vastaanotti tehtävän ja ajoi moottorikelkalla äidin puhelussa kertoman reitin, mutta eivät löytäneet hiihtäjiä. Poliisi liittyi tehtävälle tiistaina kello 16.00. Etsinnät käynnistettiin yhdessä Lapin pelastuslaitoksen ja Vapepan kanssa.
