Osassa Lapin tunturialueista lumivyöryjen vaaraluokka on nyt huomattava, kertoo Ilmatieteen laitoksen lumivyöryennuste.
Vaarallisista lumivyöryolosuhteista varoitetaan Rukalla, Pyhä-Luostolla, Ylläs-Levillä, Saariselällä sekä Ounas-Pallaksella.
Lisäksi Kilpisjärvellä varoitetaan kohonneista lumivyöryolosuhteista tietyissä maaston muodoissa.
Metsähallitus huomauttaa tiedotteessaan, että lumivyöryolosuhteet Lapissa ovat vaaralliset.
Lumivyöryjä on Metsähallituksen mukaan ollut viime aikoina tavallista enemmän, esimerkiksi Ylläksen alueella.
– Nyt on ollut poikkeuksellinen tilanne, sillä lumipeite on ollut Lapissa erityisen epävakaa tänä talvena. Ylläksen, Pallaksen ja Pyhä-Luoston luonnonvaraisilla tuntureilla on havaittu tänä talvena yhteensä jo 26 laattalumivyöryä. Vilkkaimpana päivänä lumivyöryjä on ollut viisi, kertoo lumivyöryasiantuntija Tuomo Poukkanen Ski Patrol Ylläkseltä.
Lue myös: "Ehdin miettiä, että olen hengissä niin kauan kun näen taivaan" – näin tunnistat lumivyöryä ennakoivat merkit
Vaaratilanteiden ennaltaehkäisy
Metsähallitus huomauttaa kohonneen lumivyöryriskin tarkoittavan muun muassa sitä, että retkeilijöiden tulee varata reitin suunnitteluun kunnolla aikaa.
Huolellisella ennakkosuunnittelulla retkeilijä voi varautua ja välttää vaaratilanteita. Reittivalinnoilla retkeilijä voi esimerkiksi vältellä lumivyörymaastoja.
Retkisuunnittelussa kannattaa Metsähallituksen mukaan ottaa huomioon ainakin alla olevat seikat.
- Kulje merkityillä reiteillä tai hiihtokeskuksen rinnealueella.
