Palkitun taiwanilaisen kirjailijan mukaan Kiinan valloitusintressit uhkaavat myös Taiwanin seksuaali- ja sukupuolivähemmistöjä.
Suomessa Helsinki Lit -kirjallisuusfestivaalilla vieraillut palkittu kirjailija Kevin Chen peilaa Aavekaupunki -romaanissaan kokemuksiaan homoseksuaalina miehenä Taiwanissa. Hänen uskoo Kiinan valloitusintressien olevan uhka Taiwanin seksuaalivähemmistöille.
– Minulla on erittäin läheisiä ystäviä, jotka ovat homoja tai lesboja ja jotka asuvat ja työskentelevät Kiinassa. He eivät voi avoimesti ilmaista seksuaalisuuttaan, sillä se voi olla jopa vaarallista, Chen kertoo.

Viime vuosikymmenien aikana Taiwanista, ja etenkin sen pääkaupunki Taipeista, on muodostunut Itä-Aasian sateenkaariväen turvasatama. Taiwan on ainoa Itä-Aasian maa, jossa samaa sukupuolta olevien avioliitto on laillistettu.
– Meillä Taiwanissa järjestetään Itä-Aasian suurin lgbtq-paraati ja monet ihmiset lentävät Taiwaniin kokeakseen sen. Edes Japanissa tai Etelä-Koreassa ei ole helppoa olla lgbtq-jäsen, Chen toteaa.
– Ennen Covidia monet lgbtq-ihmiset Kiinasta tulivat Taipeihin osallistuakseen tähän paraatiin, päästäkseen ilmaisemaan itseään avoimesti julkisilla paikoilla.
Maassa on myös kukoistava drag-skene, jonka ykköstähti Nymphia Wind on päässyt esiintymään jopa Taiwanin presidentin kansliassa.




